Anasayfa » GÜNDEM » Eğitim-Sen’den eşofmanlı eylem

Eğitim-Sen’den eşofmanlı eylem

Eğitim-Sen genel merkezinin kararıyla dün çeşitli illerde sendika üyeleri eğitimde dinsel simgelerin kullanılmasına karşı “eşofmanlı bir eylem” gerçekleştirdi.

Eğitim Sen genel merkezi, “okullarda laik eğitim anlayışıyla temelden çelişen kimi uygulamalara dikkat çekmek, eğitimde dinsel simge ve söylemlerin kullanılması başta olmak üzere, eğitimin içeriğinin gericileştirilmesine karşı demokratik tepkimizi göstermek için bugün Türkiye`nin dört bir yanında başlatmış olduğumuz “okula eşofmanla gitme” eylemimize yoğun katılım olmuştur.” açıklaması yaptı.

Eğitim Sen içerisinde 5 Aralık eyleminin kamuoyuna sadece “türbana karşı yapılmış bir eylem” olarak yansıtılması yönünde kaygılar duyulduğu öğrenildi. 5 Aralık eyleminin yapılma kararı, kılık kıyafet yönetmeliğinin yayınlanmasından önce alınmış ve kamuoyuna açıklanmıştı. Ancak bakanlığın birden bire eğitimde kılık-kıyafet serbestisi kararı almasıyla biçim itibarıyla büyük oranda boşa düşen eylem, bu karardan sonra türbanın serbestleştirilmesinden rahatsız olanlar-olmayanlar, buna karşı çıkanlar-çıkmayanlar biçiminde bir sendika içi ayrım görünümü verdi.

Sınıfsal bağlantılarından soyundurularak AKP ile CHP, politik açıdan liberallerle ulusalcı/cumhuriyetçiler, kültürel açıdan dinciler-laikler ayrışmasının parantezinin içerisine sıkıştırılmaya karşı bağımsız sınıf duruşunun esamisinin okunmadığı koşullarda, son Eğitim-Sen eylemi de bir kez daha sendika içerisinde siyaset yapan yapıların yeni bir politik ayrışmasına sahne oldu. EMEP ve BDP çizgisindeki üyeler eyleme katılmazken, ÖDP-Halkevleri vb. çizgideki üyelerin ağırlıkla eyleme katıldığı görüldü. Kimi il ve ilçelerde ise eyleme katılan üyelerin parasız-bilimsel-anadilde-laik eğitim başta olmak üzere eğitim işçilerinin çeşitli sorunlarını ve taleplerini vurguladıkları dikkat çekti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*