Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Eğitim işçileri Van’da eylem yaptı

Eğitim işçileri Van’da eylem yaptı

Van’da meydana gelen depremden sonra okullar geçici bir tedbir olarak ileriki bir tarihe kadar tatil edilmişti. Depremlerin üzerinden yaklaşık iki ay geçtikten sonra Van merkez ile Erciş ilçesinde görev yapan öğretmenler 26 Aralık tarihinde görevlerinin başında olmaları yönünde bilgilendirilerek Van’a çağırıldılar. Van’a gelen öğretmenler hazırlıkların yetişmemesi nedeniyle adeta sokakta kalmakla yüz yüze geldiler.

Soğuk, ısınma, banyo ve güvenlik vb. sorunlarla karşı karşıya olan eğitim işçileri dün yaptıkları eylemle sorunlarına dikkat çektiler.

Eğitim işçileri Karayolları Bölge kavşağında buluşup İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kadar yürüdü.Polis tacizine rağmen depremzede öğretmenlerin kararlı tutumu polislere geri adım attırdı.İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklamsı ve oturma eylemi yapan eğitim işçileri barınma sorunları ile ilgili sıkıntıların giderilmesini talep ettiler.

Eğitim-Sen Van Şubesi tarafından organize edilen eylemde yapılan açıklamada öğretmenler şu sorularına cevap verilmesini istediler:

1- Hiçbir hazırlık daha tamamlanmamışken öğretmenleri apar topar Van’a çağırmak eksiklik ve başarısızlığınızı örtbas etme çabası değil midir?
2- Tv programlarına katılıp bütün sorunlar çözüldü, herkesin elinden tutuldu demenize rağmen gelen öğretmenler dışarıda kaldılar mı kalmadılar mı?
3- Öğretmenler şehre dönsün esnaf iş yapsın diyerek öğretmenlerimize meta gözü ile baktınız mı bakmadınız mı?
4- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından büyükbaş hayvan için 400 TL ek ödeme emri çıkarılmışken öğretmenlere 300 TL ayırmanın mantığı nedir?
5- Depremden en çok etkilenen kesimlerin başında gelen öğretmenlerin ek derslerini keserek onları ikinci defa mağdur ettiniz mi etmediniz mi?
6- Öğretmenler için çıkarılan ek ödeme emrinden şu ana kadar yararlanan var mı yok mu?
7- Taşıma işi için yaklaşık 10 milyon (10 trilyon) bedel ayrıldığı doğru mu? Doğruysa bununla hasarlı okul binaları yerine prefabrik okul yapmayı düşündünüz mü?
8- Özellikle birinci deprem sonrası okulları tadilat adı altında yapılan ihaleler kimlere verildi? İhale sürecinde şeffaflık kriteri arandı mı aranmadı mı?

Eğitim işçilerinin talepleri ise şöyle:

1- Bekar öğretmenlerin kaldığı yerlerin bütün eksikliklerinin bir an önce giderilmesi ve yaşanılabilir bir ortamın hemen oluşturulması
2- Evli öğretmenler için evi az – orta ya da ağır hasarlı olup olmamasına bakılmaksızın başvuran herkese konteyner tahsis edilmesi
3- MEM personeli ve hizmetli kadrolarında çalışan arkadaşlarımızın barınma sorunlarının bir an önce giderilmesi
4- Öğretmenlerin kesilen ek dersler ücretlerinin geri ödenmesi
5- Ek ödeme kapsamında verilecek ücretlerin bütün Van merkez ve ilçelerini kapsayacak şekilde tekrar düzenlenmesi ve bu ücretlerin derhal ödenmesi
6- Depremden etkilenen bütün öğretmenlere tayin hakkının tanınması
7- Hasarlı okullarda bir an önce prefabrik sınıflar oluşturularak eğitim-öğretime başlanması
8- Okullara depremden etkilenmemiş psikologların görevlendirilerek öğretmen ve öğrencilere psikolojik desteğin sağlanması.
9- Bütün okulların aletsel incelemeden geçirilerek raporlarının okullara asılması.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*