Anasayfa » GENÇLİK » Eğitim fakültesi öğrencileri: Eğitimde büyüyecek mücadelede biz de varız!..

Eğitim fakültesi öğrencileri: Eğitimde büyüyecek mücadelede biz de varız!..

Eğitimde öğretmenler kadar eğitim fakültülerine yeni yıkıcı uygulamalar getiriliyor. Buna karşı eğitim fakültesi öğrencileri arasında da arayışlar artıyor. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri ile konuştuk…

4+4+4 sistemi eğitim fakültelerine ne getirecek?
4+4+4 sistemi ile ilgili doğru dürüst bir bilgi verilmiş değil. Hocalar da tepkili. Sistemin eğitimsizleştirmek için yaptığı bir uygulamadır. Biz daha çok okutacağımız öğrencilerin durumunu düşünüyoruz. Pedagojik anlamda 60 aylık bir öğrenciyi sınıf öğretmenlerinin eline vermek demek neslin katli demektir. Çünkü o yaştaki çocuğun kas gelişimi için, kalem tutmak, sırada oturması, görsel algı yetisi için bile yetersizdir 60 ay. 60 aylık çocuğun hazır bulunuşluk seviyesi 4 yaşı da gösterebilir.

Amaçları, 6 yaşında alıp daha erken mezun edip iş yaşamına sokmaktır. Bu da işsizliğin artacağının göstergesidir. Zorunlu eğitim 12 yıla çıkacağı için vasıfsız bir işçiden bile lise diploması istenecek. Bu da aleni işsizliği gözden gizleyecek. Çünkü çoğu işçi lise diploması alamadığı için öğrenci konumunda görünecek. Yetkililer de Türkiye’de işsizlik yok sizde mezun olamama sorunu var diyecek.

Türkiye’nin bu sistemi uygulayacak bir altyapısı da zaten yok. Farklı kademedeki öğrencilerin birbirine karıştığı öne sürülerek getirilen bu sistem, aslında 3. kademenin (lise) işe girmesiyle daha fazla karıştırıyor, öğrenciler içerisinde rekabet, taciz olaylarını artıracak.

Bakan, çocuklarını göndermeyen ailelerden hesap soracağız diyor. Önce kendileri, öğretmenlere karşı uygulanan yıkım politikalarının, Uludere’de katlettikleri çocukların hesabını versinler.

Mesleki açıdan gelinen nokta da vahim. 5 yıldan 4 yıla inecek dönem süremiz. 4 yıla inince sınıf öğretmenlerinin atanma sorunu artacak. Hatta 3 yıl hizmet verme söz konusu. Çünkü okul öncesinin durumu belirsiz. Fakültelerin hiçbir alt yapısı yok. 6 yaşında bir çocuğu aldığımız zaman onu nasıl eğiteceğimiz konusunda hiçbir fikrimiz yok.

Öğretmenlere de sağlıktaki gibi performans, yeterlilik sistemi getiriliyor?
Öğretmenler niteliksizleştiriliyor. Eğitim bilimlerindeki ayrı branşlara ayrı, sınıf öğretmenliği, rehberlik KPSS’de ayrı ayrı sınavlara girecek diye duyumlarımız var.

Zorunlu eğitim niteliksiz oldukça uzatmanın anlamı yok. Önemli olan eğitimin niteliği. Çözüm eskiye dönüş, eski sistemi savunmak değil. Eski sistemin çarpıklığını göstermeden yeninin sorunlarını tartışmak yeterli değil. 4+4+4e karşı tek çare eski sisteme dönmekmiş gibi, eski sistemi savunanlar da bize samimi gelmiyor. Bu sistemde hangi model olursa olsun, eğitim ücretle köle yetiştirmek içindir, mevcut düzeni korumak içindir.


Çözüm için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Ailelerin, eğitim bilimcilerinin, öğretmen adaylarının, öğretmenlerin, mücadeleci sendikaların bir araya gelip, bu sistemi sorgulamaya, ücretli köleliği eleştirmeye dönük bir bakış açısı kazanmasına, eğitimin asıl buna dönük olması için birlikte mücadele etmesine gerek var.

Bizim yakın zamanda kuracağımız bir topluluk var. Alternatif eğitim topluluğu. Üniversitede bulunan öğretmen adayları ve bu konuda ilgisi olanların toplanıp, bu sistem modellerini eleştirip alternatif yeni bir eğitim modeli arayışı doğrultusunda çalışma yapacağız. Aynı zamanda 4+4+4’e karşı varolan muhalefet dinamiğini ileriye doğru canlandırmaya çalışacağız. Eğitim bilimcilerden de destek alacağız. Mücadeleyi eğitim fakültelerinden başlatmak gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*