Anasayfa » BASINDAN » Eğitim emekçilerinin sürgün edilmesi protesto edildi

Eğitim emekçilerinin sürgün edilmesi protesto edildi

Diyarbakır’da bulunan demokratik kitle örgütleri Eğitim-Sen üyesi bine yakın eğitim emekçisinin sürgün edilmesini kınadı.

Diyarbakır Barosu, İHD Diyarbakır Şubesi, Hak İnisiyatifi, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Mali Müşavirler Odası, TİHV Diyarbakır Temsilciliği, Eğitim-Sen üyelerinin üyelerinin sürgün edilmesine ilişkin Diyarbakır Barosu Adli Yardım binasında basın açıklaması yaptı.

Basın toplantısında konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Av. Ahmet Özmen, Urfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Mardin’de 112, Dersim’de 62, Van’da 47, Elazığ’da 72, Antep’te 52 Eğitim-Sen üyesi yaklaşık bin öğretmenin sürgün edildiğini belirtti.

Sürgün edilenlerin neredeyse tamamının OHAL kararnameleri ile açığa alınıp, daha sonra görevlerine iade edilen öğretmenler olduğunu vurgulayan Özmen, yaşanan sürgünlerin Anayasaya, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 23. maddesine ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) birçok sözleşmesine aykırı olduğunun altını çizdi.

Sürgün edilen birçok öğretmen bu uygulamalarla siyasi, ekonomik ve ailevi sebeplerle istifaya zorlandığını ifade eden Özmen, “Öğretmenlerin sürüldüğü şehirlerin bilinçli seçildiği dikkatlerden kaçmamaktadır. Sürüldükleri yerlerde teşhir edilerek meslek hayatlarını sürdürmeleri dayatılmaktadır. Bu dayatma sürgün edilen öğretmenlerin üye oldukları sendika veya politik duruşları nazara alındığında bir tür cezalandırma ve aynı zamanda onları gittikleri şehirlerde hedef haline getirip fişleme amacı gütmektedir” dedi.

“Öğretmenlerin yerlerinin zorla değiştirilmesi, Şark Islahat Planı ve Mecburi İskan Politikalarının günümüze dair bir iz düşümü izlenimi uyandırmaktadır” diyen Özmen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyarbakır’da öğretmen olan eşlerden biri Niğde, diğeri Amasya’ya sürgün edilmiş olup, okul çağındaki çocuklarını yanlarına alamama ve aile bütünlüğünün bozulmasına sebep olacaktır.Yine uzun yıllarca eğitim ve öğretim hayatı kapsamında öğretmenleri faydalı ilişkiler geliştiren öğrenciler mağdur edilmektedirler. Aile bütünlüğüne, eğitim ve öğretim hakkına aykırı bu haksız işlemlerin büyük sorunları beraberinde getireceği tartışmasızdır.”

Geçmişte yaşanan benzeri vakaların sadece sürgün edilenleri değil, bütün bir toplumu yaralayarak toplumsal kırılmaları derinleştirdiğinin altını çizen Özmen, “Bugün itibariyle bine yakın öğretmen hakkında tesis edilen haksız ve hukuka aykırı idari tasarrufların derhal geri alınmasını, eğitim ve öğretim hakkına, çalışma hakkı ve özgürlüğüne, sendikal hak ve özgürlüklere, ailenin birliğine ve bütünlüğüne saygı gösterilmesini talep etmekteyiz” diye belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*