Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Eğitim-Sen mitingi: “Birlikte daha fazlasını yapabiliriz!” (yenilendi)

Eğitim-Sen mitingi: “Birlikte daha fazlasını yapabiliriz!” (yenilendi)

Eğitim-Sen’in Ankara mitingi Türkiye’nin dört bir yanından binlerce eğitim emekçisinin katılımıyla yapılıyor. “Kamusal Eğitim, Kadrolu Çalışma, Demokratik Yaşam” mitingi eğitim emekçilerinin Kurtuluş Parkı’nda toplanıp yürüyüşe geçmesiyle başladı. Ziya Gökalp Cadde’sinda kortejler halindeki yürüyüşün ardından SSK önünde kurulan kürsüden konuşmalar yapıldı.

Eğitim-Sen mitinginde, Atanması Yapılmayan Öğretmenler Platformu, Eğitim Emekçileri Derneği, İşsiz ve Güvencesiz Eğitimciler Platformu, Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği, Tekel işçileri, İSKİ işçileri, İSDEMİR işçileri de pankartları ve dövizleri ile kortejlerde yeri aldı.

İSKİ işçileri “Parasız eğitim, Güvenceli İş! Eğitim emekçilerinin yanındayız”, EED “Birlikte daha fazlasını yapabiliriz”, Bursa AYÖP “Kadrolu, Sözleşmeli, İşsiz, Ücretli, Dersane: Öğretmenler Tekel oluyoruz”, Tekel işçileri “Yaşasın sınıf dayanışması” pankartlarıyla yürüdü.

Mitingde Kürtçe pankartlar da dikkat çekti. Kürtçe yazılı pankartlarda “Parasız bilimsel anadilde eğitim” ve cezaevindeki çocuk maphusların serbest bırakılmasını talep isteniyordu.

Mitingte Devrimci Proletarya da “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni” pankartıyla yerini aldı.

Yürüyüşte ve mitingte, güvencesiz çalışan işçi ve emekçilerin katılım yoğunluğu ve güvenceli çalışma ve birleşik mücadele talepleri öne çıktı. Kadrolu, sözleşmeli, atanması yapılmayan/işsiz, ücretli, dersane öğretmenlerinin mücadelesini birleştirmenin kaçınılmaz ve acil bir görev olduğu, bir çok pankart, döviz ve slogandan yansıyordu.

Eğitim emekçileri, “4-C, 4-B, 50-D’ye hayır”, “İnsanca yaşam istiyoruz”, “Parasız eğitim parasız sağlık”, “Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız”, “Öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz”, “Parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Ne 4-B ne 4-C güvence!” sloganlarını sık sık attılar. “Parasız eğitim, ek ders ücretlerine zam, vergi adaleti, güvenceli iş” dövizlerini taşıdılar.

“Genel grev, genel direniş!”, “Her yer Tekel her yer direniş”, “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “Yaşasın 1 Mayıs!” sloganları da yüyüyüş kolları boyunca atıldı.

Yürüyüş kolu sıralaması nedeniyle AYÖP’ün olduğu ufak gerginlik Eğitim-Sen miting görevlilerince çözüldü.

KESK başkanı Sami Evren konuşmasında, içinde işçinin emekçinin olmadığı anayasanın anayasa olmayacağını belirti. Anayasa tartışmaları konuşmacıların ortak söylemlerindendi. Konuşmacılar 1 Mayıs ve 26 Mayıs’a kitlesel katılım çağrısında bulundular.

Miting “Yaşasın 1 Mayıs” slogan ve çağrılarıyla, çekilen halaylarla son buldu.

Miting ve yapılan konuşmalar, Eğitim-Sen sitesinden canlı olarak yayınlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*