Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » EED işsizlik intiharlarını protesto etti

EED işsizlik intiharlarını protesto etti

Eğitim Emekçileri Derneği, 26 Mart’ta Taksim’de, işsizlik nedeniyle öğretmen intiharlarını protesto etti. Eyleme aynı güvencesizlikten muzdarip olan ve şu an direnişlerine devam eden İSKİ işçilerinden de bir heyet katıldı. Yaklaşık 60 kişinin katıldığı eylemde, ardarda gelen öğretmen intiharlarının sorumlusu olarak işsizlik düzeni gösterilerek; işsiz ve işgüvencesiz eğitim emekçileri, EED çatısı altında örgütlenerek mücadele etmeye çağırıldı.

Saat 19:00’da Taksim Tramvay Durağından pankartları ve dövizleriyle yürüyüşe geçen EED’lilere, üzerlerine direniş önlükleri bulunan İSKİ işçileri de katıldı. İstiklal Caddesi boyunca işsizlik ve güvencesizliğin, örgütlenmenin öneminin ve sınıf dayanışmasının anlatıldığı ajitasyonlar çekildi, ‘Köle Değil Öğretmeniz!’, ‘Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!’, ‘Fikret’in Katili İşsizlik Düzeni!’, ‘Diplomalı İşsiz Olmayacağız!’, ‘Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!’ sloganları atıldı. Çevreden çokça alkış alan yürüyüşün ardından, Galatasaray Lisesi’nde basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada ilk olarak Eğitim Emekçileri Derneği adına kısa bir konuşma yapılarak Bursa’da ücretli öğretmenlik yaparken intihar eden Fikret öğretmenin, öğretmenler arasında işsizlik ve güvencesizliğin 13. kurbanı olduğu hatırlatıldı ve EED adına basın metni okundu. Ardından ise 12 gündür direnişlerini sürdüren taşeron İSKİ işçileri adına söz alınarak güvencesiz çalışmanın herkesi kesen bir sorun olduğu, kendilerinin de buna karşı mücadele ettiğini, bundan sonrasında da omuz omuza birleşik mücadele etmek gerektiği vurgulandı. Eylem sloganlar ve alkışlarla sonlandı.

Eylemde okunan basın açıklamasının özetini sunuyoruz:

İşsizlik ve diplomalı geleceksizlik gencecik hayatları söndürmeye devam ediyor. (…) Balıkesir’de hayatına son veren Kadir Ağzubüyük ile salı günü intihar eden Fikret ercan’ın ölüm nedenleri daha önceki 12 öğretmen intiharı ile aynı. Fail ise belli. İşsizlik düzeni!

‘Artık yoruldum, çalışıyorum ama olmuyor. Sizleri sıkıntıya sokacak, onurunuzu zedeleyecek bir şey yapmadım. Yaşamış olsam bile yine başarılı olamayacaktım. Ölümümden kimse sorumlu değildir” yazılı notun sahibi, henüz 24 ‘ünda kravatla kendini oturma odasının kapı koluna asan Fikret öğretmen. Ona göre suçlu da, sorumlu da kendisi. Onu ölüme götüren de; suçu kendinde araması, yalnızlığı, örgütsüzlüğü ve çaresizliği. Öğretmen olma hakları ellerinden alınan, KPSS ile azgın bir rekabetin içine sokulan yüz binlerce genç öğretmen gibi, o da suçu kendinde arıyor. Böylece diplomalı işsizlikle girdiği tek başına mücadelede yenik düşüyor ve sonu ölüm oluyor. (…)
İşsizlik düzeni, 300 binimizi işsiz bırakmakla kalmıyor. Diplomalı isizliğin baskısı karşısında bizleri, 500 lira ücretle ücretli öğretmenlik yapmaya, dersanelerde kanımıza kadar sömürülmeye zorluyor. Bununla da yetinilmiyor, kadrolu eğitim emekçisi arkadaşlarımızın tüm hakları, 300 binlik dev öğretmenler ordusunun gösgesinde bir bir gasp ediliyor. Hepimiz birbirimize rakip kılınıp, birbirimize düşmanlar haline getiriliyoruz. (…)
Örgütlüyken neler yapılabileceğini bizlere gösteren Tekel işçileri gibi el ele vermeliyiz. Geleceğimizin ne KPSS kitaplarından, ne de intiharlardan geçtiğini görmeliyiz. Mücadele etmeli ve hep birlikte kazanmalıyız.
Eğitim Emekçileri Derneği olarak, işsizliğe ve işgüvencesiz çalıştırılmaya karşı 4 yıldır mücadele ediyoruz. Tüm işsiz ve işgüvencesiz eğitim emekçilerini birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*