Anasayfa » GÜNDEM » Ebru Timtik Ölüm Orucunun 238. Günü’nde Hayatını Kaybetti

Ebru Timtik Ölüm Orucunun 238. Günü’nde Hayatını Kaybetti

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik adil yargılanma talebiyle sürdürdüğü ölüm orucunun 238. Gününde hayatını kaybetti.

Av. Aytaç Ünsal’da 206 gündür ölüm orucunu sürdürüyor.

Dava Süreci;

Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyelerinin bulunduğu avukatların 12 Eylül 2017’de gözaltına alınmasıyla başladı. Üç gün süren gözaltı süresinin ardından avukatlar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Baskınlar sırasında yurt dışında bulunan ÇHD Genel başkanı Selçuk Kozağaçlı ise Türkiye’ye dönmesinin ardından 13 Kasım 2017 günü tutuklandı. Avukat Barkın Timtik de 1 Mart’ta tutuklandı.

Bir yılı aşkın süre haklarında iddianame hazırlanmasını bekleyen avukatlar 14 Eylül 2018 günü ilk duruşmaya çıkarıldı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmada tutuklu avukatlar Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten, Şükriye Erden, Yağmur Ererken, Yaprak Türkmen, Zehra Özdemir’in tahliyesine hükmetti.

Ancak tahliye kararının hemen ardından savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklama kararı verildi. Ahmet Mandacı ev hapsi, Zehra Özdemir ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak tahliye edildi. Günay Dağ ve Oya Aslan hakkındaki yakalama kararı verildi.

Avukatlar bu tutukluluğun ardından sadece iki kez duruşmaya çıktılar. İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi avukatlara ‘örgüte yardım ve yataklık’ gibi suçlamalardan onlarca yıl ceza verdi. Mahkeme, Avukat Selçuk Kozağaçlı’ya 11 yıl 3 ay, Barkın Timtik’e 18 yıl 9 ay, Özgür Yılmaz ve Ebru Timtik’e 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal 10 yıl 6 ay, Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’e ise 12 yıl hapis cezası verildi. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, ÇHD üyesi 18 avukata toplam 159 yıl ceza verdi.

Ancak bu mahkumiyet kararı verilirken savunma avukatlarının beyanlarda bulunamaması, mahkumiyet kararı verilirken savunma avukatlarının salonda bulunmaması ve mahkeme heyetinin bu kadar kısa bir sürede onlarca yıl mahkumiyet kararı vermesi büyük tepki çekti.

Mahkumiyet kararının ardından cezaevlerine gönderilen avukatların adil yargılama için açlık grevi eylemi başlattılar. ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukatlar Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Ayşegül Çağatay, 3 Şubat’tan itibaren sürdürdükleri açlık grevi eylemine 10 Mart’ta ara verdi.

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ise açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna çevirdiler. İki avukat ölüm orucunun 200’üncü günlerinde sevk edildikleri Adli Tıp Kurumu tarafından cezaevinde kalmalarının uygun olmadığı yönünde rapor vermesine rağmen, tahliye talepleri reddedildi. Avukatların dosyası şu an Yargıtay’da bekliyor. Hukukçular iki avukat için geç olmadan Yargıtay’a karar vermesi çağrısında bulunurken defalarca avukatların durumu Meclis gündemine taşındı. Ancak hükümet tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil.

Konuyla ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi avukat Ceren Uysal, yargılama sürecinin baştan sona hukuksuz olduğunu söyledi. Uysal avukatların taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini belirtirken şöyle devam etti: “Öncelikle yargılamadan önce soruşturma aşamasında bir hukuksuzluk vardı. Sanıklarının neredeyse yarısı hakkında hiçbir farklı delil olmaksızın aynı suçlamalarla 20013’te soruşturma başlatılmıştı. Kamuoyunda ÇHD davası olarak bilinen bu davada aynı suçtan iki kez soruşturulan bir durum var. Soruşturmanın herhangi bir dayanağı yok. Yargılama sürecinde iddianame olmadan bir buçuk yıl tutukluluk süreci yaşandı. Daha sonra delillerin olmadığı ortaya çıktı. Hüküm giyme tehdidi altında olan kişilerin beyanları ve itirafçıların ifadelerine katılmak mümkün değil. Bu itirafçıların yüzlerce kişi hakkında beyanları olduğu da ortaya çıktı. Bu anlamda dosyanın temel dayanağı olarak lanse edilen ve tanık olarak dinlenilen bu kişilerin beyanlarının hukuki geçerliliği yok.”

Konuya dair Av. Aytaç Uysal’n beyanı ise: “Bu durum yargı üzerindeki baskının belirlediği bir düzey… İlk duruşmada bütün sanıklara avukat oldukları vurgu yapılarak 37 ‘nci ağır ceza mahkemesi tarafından tahliye edildi.10 saat sonra bu karardan geri dönüldü. Bir kısım avukatların tutuklanmasına karar verildi. 37’nci ağır mahkemesinin başına Akın Gürlek getirildi. İki duruşma daha yapıldı ve hüküm kuruldu. Hüküm açıklanırken salonda savunma avukatlarının bulunmasına dahi izin verilmedi. Savunma hakları ihlal edildi. Uluslararası hukuk kurumları bu dosya hakkında ve yargılama süresine dair bir rapor yayınladılar. Bu rapor gösteriyor ki ceza hukuku prensipleri ve AİHM kapsamında baktığımızda bu dosya içeriğinde yapılan hemen hemen bütün adımlar hukuka aykırı. Bu aslında Türkiye’nin geldiği son nokta.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*