Anasayfa » DÜNYA » Dünyanın yüzde 1’i dünya zenginliğinin yüzde 50’sine sahip

Dünyanın yüzde 1’i dünya zenginliğinin yüzde 50’sine sahip

pg+24-Fig+1.pngDünyanın en büyük bankalarından İsviçre Kredi (Credit Suisse) dünya çapında gelir kutuplaşmasında yeni bir eşiğin daha aşıldığını açıkladı. Bankanın finansal varlıkların yanısıra konut gibi malları da dahil ettiği araştırmasına göre, dünya nüfusunun yüzde 1’in sermaye, para ve mal varlıkları, dünyadaki tüm zenginliğin yüzde 50’sine ulaştı. Dünya nüfusunun alt yüzde 50’sinin “zenginliği” ise dünya zenginliğinin yüzde 1’ine kadar düşmüş durumda.

50 milyon doların üzerinde servete sahip 128 bin kişi ise, dünya nüfusunun yüz binde birini oluşturup dünya zenginliğinin yüzde 25’ine el koyuyor; yalnızca banka, borsa, tekeller üzerinde değil hükümetler, devletler ve uluslar arası kurumları da belirleyen küresel mali oligarşiyi oluşturuyor.

Yani dünyanın yüzde 1’i (tekelci burjuvazi) dünyanın yüzde 50’sine sahip. Dünyanın yüzbinde biri (mali oligarşi) ise, tüm dünya kararlarını alacak güce sahip.

Bankanın raporu, sermaye ve iktidarın azalan sayıda elde mali oligarşik yoğunlaşması ve merkezileşmesinin, dünya nüfusunun çoğunluğunun sefalet ve özgürlüksüzlük birikimi temelinde, -2008 krizinden itibaren- yeni bir hız ve itilim kazandığını gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*