Anasayfa » DÜNYA » Dünyanın bütün işçileri, savaşın!

Dünyanın bütün işçileri, savaşın!

Küresel kapitalizmin krizini işçi sınıfı ve emekçilere fatura edilme saldırısına, giderek yayılan işçi emekçi direnişleriyle cevap veriliyor. İşçi sınıfı ve emekçiler, hemen her gün dünyanın birçok noktasında irili ufaklı gösteri ve direnişler gerçekleşiyor. Sermaye sınıfına kolayca teslim olmayacaklarını haykırıyorlar.

Son bir hafta içerisinde gerçekleşen direnişler:

imagesPortekiz’de 500 bin işçi ve emekçi meydanlardaydı

Portekiz’in en büyük kentlerinde hükümetin tasarruf politikalarına tepki gösteren yüz binlerce işçi ve emekçi meydanları doldurdu. İşsizlik oranının yüzde 17’ye çıktığı ülkede, işçi sınıfı ve emekçiler hükümeti istifaya çağırdı. Eylemi Organize eden sendika ve kitle örgütlerine göre sadece Lizbon’daki gösteriye 500 bin kişinin katıldığı yönünde.

Avrupa birliği ve IMF dayatmalarını protesto eden işçiler, 1974’de Karanfil Devrimi sırasında radyoda çalınan “Grândola Vila Morena” marşını hep bir ağızdan seslendirdiler. Bu şarkıyla hükümete gözdağı vermeyi amaçlayan emekçiler, konuşma yapmak isteyen yöneticileri de susturdular.

pb-130307-france-protest-ps2.photoblog900Fransa’da işçiler savaşıyor

Fransa’nın Başkenti Paris yakınlarında bulunan dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear’ın fabrikasını kapatma kararını protesto etmek için yüzlerce işçi sokağa çıktılar. ABD merkezli lastik üreticisi, kriz nedeniyle Avrupa’da otomobil satışlarında yaşanan düşüşün ardından Paris yakınlarında bulunan Amiens’daki fabrikasını kapatma kararı almıştı.

Fabrikada çalışan 1173 kişinin işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya kalması kararına karşı çıkan işçiler, fabrikanın kapatılmasını engellemek için polisle uzun süre çatıştılar. Polis işçilere göz yaşartıcı gazla saldırırken işçiler de polis saldırısına fabrika lastiklerini ateşe vererek cevap verdiler.

Fransa’da ikinci eylem, Peugeot-Citroen şirketinin Aulnay’deki fabrikasını kapatma kararına tepki olarak işçiler tarafından şirketin merkezi işgal edildi. İşgali engellemeye çalışan polisle işçiler arasında uzun süreli çatışma yaşandı. Peugeot Citroen, daha önce üç bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı ancak hükümetin müdahalesiyle 1300 işçiyi başka fabrikalara aktarmayı kabul etmişti.

Belçika’da işçi blokajı

Belçika’da dünyanın en büyük demir çelik üreticisi Arcelor Mittal’ın işçi çıkarma saldırısını protesto eden yüzlerce işçi blokaj eylemi gerçekleştirerek otoyolu uzun süre trafiğe kapattı.

Almanya’da grevler

Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisine sahip olmakla övünen ve bu gücünü emperyalist kapitalist emelleri için kullanan Almanya da ise havaalanı çalışanlarının grevlerine sahne oludu. Köln-Bonn havaalanında güvenlik görevlilerinin düşük maaşlara tepki göstererek greve gitmesi çok sayıda uçuşun iptal edilmesine yol açtı.

Ayrıca hizmet sektöründe başlayan TİS süreci de uyarı grev ve eylemleriyle sürüyor. İşçilerin yüzde 6,5 ücret artışı talep ediyorlar. Çok sayıda kent de gerçekleştirilen greve binlerce işçi ve emekçi katıldı.

iberia-protestİspanya’da havayolu grevi

İberia havaalanı çalışanları ikinci beş günlük grevlerine başladılar. İberia işçileri işten çıkarmalara ve şirketin İngilizlere ait British Airways ile birleşmesi kapsamında 3 bin 807 işçinin işine son verileceği, kalanların da maaşlarında kesintiye gidileceği kararını protesto ediyor. Çalışanlar ilk olarak 18-22 Şubat arası greve gitmişti.

Grev nedeniyle yaklaşık bin 300 uçuş iptal edildi. İptal olan uçuşlar ve geciken seferlerden 40 bin yolcunun etkilendiği belirtiliyor. İberia işçilerinin bir sonraki grevi 18-22 Mart tarihleri arasında olacak.

Yunanistan’da tarım işçi ve emekçileri eylemde

Ülkenin birçok kentinden gelerek başkent Atina’da toplanan çitçiler, tarım ürünlerindeki vergi artışı ve yakıt zammına karşı Tarım Bakanlığı önünde gösteri yaptılar. Binlerce tarım işçisinin katıldığı eyleme çok sayıda işçi sendikası da eylemde yerini aldı.

Tarım Bakanının istifasını isteyen çifçiler, talepleri kabul edilene dek eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler. Yapılan konuşmalardan ardından çiftçiler, parlamento binasına kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler. Burada taleplerini içeren mektubu Meclis Başkanı Evangellos Meymerakis’e ilettikten sonra eylemlerini bitirdiler.

Yunanistan’da ikinci eylem 24 saatlik grev kararı alan Kültür Bakanlığı çalışanları tarafından gerçekleştirildi.

Güney Afrika’da maden işçileri

Markina maden ocağı işçileri greve çıktılar. Markina Maden ocağında çalışan altı bin işçi ocaklara inmeyerek greve gittiler. İşçiler kendilerinin seçerek yetki verdikleri sendikanın (AMCU) tanınmasını isterken, sermaye sahibi patronlar da kendi işbirlikçisi olan sendikanın (NUM) göreve devam etmesini istiyor. Bir günlük grevin ardından işçiler işlerine geri döndüler.

Bilindiği gibi 2012 yılı Ağustos ayında Markina maden ocağın da devletin Polis gücü grevdeki işçileri dünyanın gözleri önünde tam otomatik silahlarla tarayarak 34 işçiyi katletmişlerdi.

Brezilya: İş saatlerinin azaltılması için eylem

Brezilya’da 3 büyük işçi sendikasının ücret artışı, iş saatlerinin azalması ve emeklilik haklarının iyileştirilmesi için düzenlediği merkezi yürüyüşe 50 bin işçi katıldı.

Brezilya’da liman işçileri de grevde. 2014 Dünya Futbol Kupası’na dönük olarak da İnşaat İşçileri Sendikaları taşeronluk sistemine karşı grev hazırlığıyla kampanyalar yürütüyor.

Mısır: İşçi grevleri dalgası sürüyor

Mısır’da Liman işçilerinin süresiz grevi sürüyor. Said Limanı’nda (Port Said) taşeron liman işçilerin militan grev ve isyanı, hükümete karşı son militan kitle gösterileri dalgasında öncü bir rol oynadı.

Kapatılmak istenen Çimento fabrikaları, Suveyş Kanalı İşletmesi, Platin madenlerinde de direnişler birbirini izliyor.

Mısır’da başta Mahalla olmak üzere Nil Deltası’nda da grevler, demiryolu ve otoyol blokajları sürüyor. Mursi rejiminin baskı ve saldırılarına karşı sivil itiatsizlik kampanyaları ve protesto gösterileri yaygınlaşırken, işçi sınıfının grev ve direnişleri muhalefette öne çıkan bir rol oynuyor ve giderek “yeni” rejimle de kutuplaşıyor.

Hindistan: Bosch fabrikasında fiili grev

Bosch fabrikasında, üretkenlik artışı düzenlemelerine karşı 2500 işçinin 1 yıldır aralıklarla sürdürdükleri iş yavaşlatma eylemleri, bir işçinin işten atılmak istenmesi üzerine fiili greve dönüştü.

Hindistan’da 250 bin sözleşmeli öğretmenin etkin grev ve direnişleri de sürüyor. Bihar’da 5 Mart’ta polisin 5 bin sözleşmeli öğretmenin eylemine tazyikli su, gözyaşı gazı ve çelik coplarla saldırması üzerine çıkan çatışma 3 saat sürdü. Çatışmada 100’lerce öğretmen ve çok sayıda polis yaralandı. Polis araçları ateşe verildi.

Mumbai’de 45 bin tekstil işçisi, ücret artışı için 28 Şubat’tan itibaren 1 aylık grev ilan etti. Grev, Mumbai merkezinde kitlesel gösterilerle sürüyor. Hindistan’da kağıt işçileri, otomobil lastiği işçileri de grevde.

2012 yılında işçi sınıfının gerçekleştirdiği grev ve direnişlerdeki artışın 2013’te daha da yaygınlaşarak ve kitleselleşerek devam edeceği bugünden görülüyor. İşçi sınıfının eylem ve direnişlerinde militanlaşma dinamikleri de iyiden iyiye kendini hissettiriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*