Anasayfa » GENÇLİK » Dünya Akademik Dayanışma Ağı’ndan 1250 imza: “Cesur muhalefetlerini dile getiren öğrencilerle dayanışma içindeyiz”

Dünya Akademik Dayanışma Ağı’ndan 1250 imza: “Cesur muhalefetlerini dile getiren öğrencilerle dayanışma içindeyiz”

Dünya Akademik Dayanışma Ağı, Boğaziçi Üniversitesi’nde 15 öğrencinin gözaltına alınmasını kınayan, faşist devletin suçlamalarına yanıt veren ve öğrencilerin derhal serbest bırakılmalarını isteyen ortak bir mektubu imzaya açtı.

Mektup 37 ülke, 100 üniversite ve araştırma kurumundan 1250 akademisyen, aydın ve bilim insanı tarafından imzalandı. Aralarında Nobel ve Pulitzer ödüllü sanatçı ve bilim insanlarının da bulduğu imzacılardan bazıları: Bertall Ollman, David Graber, Etienne Balibar, Angela Davis, Noam Chomsky, Jack Szostak…

Mektup, New York ve Washington D.C.’deki Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları’na, Türkiye Cumhurbaşkanı ve hükümetine, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yetkilileri ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü’ne gönderildi.

İmza Metni

Dünya çapındaki akademik topluluklarının üyeleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin son zamanlarda tutuklanmasına ve taciz edilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyoruz.

19 Mart 2018’de öğrenciler, kampüs içinde İslam Araştırmaları Kulübü tarafından organize edilen Suriye’de Afrin’in işgal edilmesinde savaşan askerleri desteklemek için yapılan etkinliğe karşı bir gösteri yaptılar. Sonrasında gerçekleşen kampüs içindeki tutuklamalar, polisin ev ve yurt baskınları, Türkiye’de son zamanlarda artan siyasi konuşmaları ve muhalefeti suç kabul etme trendinin bir parçasını oluşturuyor.

Recep Tayyip Erdoğan alaycı bir üslupla bu öğrencilerden ‘terörist’ diye bahsetti, onları okuldan atmak ve başka bir üniversitede eğitim almalarını engellemek için ant içti. Erdoğan’dan daha önce böyle sözel saldırılar görmüştük ve bunlar binlerce akademisyenin, gazetecinin, sanatçının ve insan hakları savunucularının tutuklanmasıyla sonuçlanmıştı.

Türkiye hükümetini gözaltına alınan öğrencileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Türkiye hükümetini siyasi söylemden dolayı tutuklanmış veya gözaltına alınmış bütün öğrencileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Karşılaştıkları risklere rağmen cesur bir şekilde muhalefetlerini dile getiren bu öğrenciler ile dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz.

Mümkün olan bütün kamusal ve özel kanallardan bu öğrencileri destekleyeceğimize söz veriyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*