Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » DTK:”Anadilde Eğitim İçin Halkımızı Bir Haftalık Eğitim Boykotuna Çağırıyoruz”

DTK:”Anadilde Eğitim İçin Halkımızı Bir Haftalık Eğitim Boykotuna Çağırıyoruz”

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, KCK’nin bir haftalık okul boykotu kararını desteklediğini belirterek

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürtler için önemli ve tarihi günlerden geçildiğini belirterek, “Kürt sorunun çözümü için tarihi bir fırsat yakalanmış durumda. Kürtler bu süreçte dinamik bir aktör oldu. Kürt sorunu sadece PKK sorunu değil. Bizler Kürt ve Türk halkının kardeşliğinin devam etmesinden yanayız. Barış süreci kesintisiz sürmeli” dedi.

Ahmet Türk Açıklamasında:

“Kürdistan halkının talebi olan ‘Anadilde Eğitim’, ‘Kürtlere ve diğer aidiyetlerin haklarına ilişkin anayasal güvence’, ‘Kürdistan halkının kendi kendini idare etmesi’ ve ‘Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi’ süreçten bağımsız olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bu talepler tabii ve uluslararası hukuktan kaynaklı, Kürdistan halkının millet olmaktan kaynaklı haklarıdır, pazarlık konusu yapılamaz” konuştu.

“Türkiye’de yeni eğitim yılının başlayacağı bu günlerde ‘Anadilde Eğitim’in mutlaka gündeme gelmesi ve hükümetin bu konuda olumsuz beyanatlardan kaçınması gerekir. Bu temelde Kürt halkının temel talebi olan Anadilde eğitim talebinin gündemleşmesi için yapılacak bir haftalık eğitim boykotu ve Kürtçe derslerinin her alanda işlenmesi eylemine tüm halkımızı davet ediyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*