Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Dora Otel işçileriyle dayanışma eylemindeydik”

“Dora Otel işçileriyle dayanışma eylemindeydik”

İşten atılmalara karşı Dora Otel işçileriyle dayanışma eylemindeydik

Dora Otel işçileri işten atılmalara karşı 109. gününde eylemdeydi. Dora İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun olduğu eyleme, birçok sendika ve emek örgütüyle birlikte Mağaza Çalışanları Platformu olarak biz de katıldık.

Saat 09.30’da Taksim Metro çıkışında toplanan kitle Dora Otel önüne yürüdü. Yürüyüş boyunca eyleme destekler vardı. Yürüyüş boyunca “Atılan işçiler geri alısın, Dora işçisi yalnız değildir, İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” vb. sloganlar atıldı. Dora Otel önüne gelen kitle basın açıklaması yaptı.

Emeğe ve birliğe destek veren herkese merhaba diyerek başladı
İşçilik hayatım süresince örgütsüz ve bilinçsiz bir çalışma düzenini içine itildim ve sürekli bana kendini kurtar başkasını düşünme öğütleri verildi. Ne için? Çalışıp hayatımı idame ettirebilmem için birçok firmada çalıştım. Bana emekçiye ayrılan ücretle hayatımı idame ettirebilmem hiç sorulmadı. Kuralsız çalışma sürekli devam ediyor. Bu kuralsızlıklar kimin işine yarıyor soruldu mu?

Dora otelde örgütlenerek şunun bilincine ulaştık. İşçi sınıfı yalnız değil büyük bir aile, bu ailenin sermayeye karşı yan yana durması, birleşmesi bu birlikteliği eğitimle pekiştirmesi gereklidir. Basın emekçisi dostlar dün Maltepe hastanesi direnişi, Ülker ve Bedaş’taydım çünkü işçi sınıfı her yerde hakkını arıyor. Bu mücadeleye en büyük katkıyı yine basın emekçileri verecek.

Emek dostları duyuyor musunuz dinleyin, dinleyin bu sesi bu gür ses işçi sınıfının birlikteliğini sesidir.

Dora işçileri çalışma koşullarından bahsetti ve işe iade için mücadeleye devam edeceklerini bildirdiler. Tüm Emek-Sen temsilcisi söz alarak hizmet sektöründeki işçilerin örgütlenmesindeki sendikaların geriliğinden bahsetti.

 

D&R ve Remzi Kitabevi’nde işten atılan B. B ve S. İ söz alarak Dora işçileriyle dayanışma ve mücadelede ortaklaşması gerektiğini söyleyerek sınıf dayanışması ve mücadelesini öne çıkarttılar.

Basın açıklamasına destek veren diğer kurum temsilcilerinin de yaptıkları kısa konuşmalardan sonra eylem her pazar günü tekrarlanacağı duyurularak sloganlarla sonlandırıldı.

Mağaza Çalışanları Platformu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*