Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Dora Otel işçileri dayanışmaya çağırıyor

Dora Otel işçileri dayanışmaya çağırıyor

Tüm Emek Sen sendikasında örgütlenen Dora Otel işçileri örgütlenme haklarını kullandıkları için işten atılmışlardı.

İşten çıkarmaların başlamasıyla bir yıla yakındır sürdürülen örgütlenme sürecinde otelin farklı birimlerde yanyana gelmeyi başaran işçiler aynı gün toplanarak ortak karar ile 25 Eylül Perşembe Dora Otel’de iş durdurdular. İş durdurma sonucu bugüne kadar işçiyi karşısına almayan patron ile toplu görüşme gerçekleştirildi.
Toplu görüşme de patron “sendikayı tanıyacağını”, “sendikalı olmanın bir hak olduğunu” işçilere iletti. Ancak, patron Tüm Emek Sen üyesi olmayan, 1 işçiyi gözdağı vermek için 1 Ekim Salı günü işten çıkardı.
Sendika yetkilileri 2 Ekim Çarşamba patron ile yeniden bir görüşme yaptılar. Dora Otel yetkilileri, iş bırakıldığı gün tekrar ettikleri “sendikaya karşı değiliz”, “elbet karşı değiliz” gibi sözleri yine tekrarladılar. Ancak, diğer taraftanda anti demokratik sendikalar yasasına sığınarak sendika ile sözleşme yapamayacaklarını dile getirdiler.

Yapılan tüm görüşmelere rağmen Dora Otel yönetimi, sendikalı işçi arkadaşları görev yerlerini değiştirmekle tehdit eden, psikolojik baskı (mobbing) uygulayan tutumlar sergilemeye başladı. İşçiler iş durdurduğunda, kendilerini “işçi dostu” gibi tanıtan Dora Otel yönetimi bunlarla da yetinmeyerek 3 Ekim Perşembe 3 ve 3 Ekim Cuma 2 Tüm Emek Sen üyesi işçiyi daha işten çıkardı.

Sendika konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Hepinizin bildiği gibi, Türkiye iş cinayetleri, taşeron ve güvencesiz çalışma ile bir işveren cennetine dönüştü. Bu işveren cenneti işçilerin emekleri ve kanları pahasına var ediliyor.
İşçi sınıfının örgütsüzlüğünü fırsat bilen sermaye sınıfı kârlarına kâr katıyor.

Sendikamız Tüm Emek Sen’de örgütlenen Dora İşçilerinin kararlı tutumu uzun yıllardır örgütsüz olan turizm otel işkolunda ileri bir adımı-umudu temsil etmektedir. Dora İşçileri işkolumuzda yanyana gelmeyi başarırsak örgütlenmenin mümkün olduğunu dosta düşmana gösterdiler.

Tüm emek dostlarını dayanışmaya bekliyoruz…” dedi.

Direnişe uluslar arası destekte geldi. DSF-WFTU, Tüm Emek Sen üyesi oldukları için işten atılan Dora Otel işçilerine destek ve dayanışma mesajı yolladı.

İşçi sınıfı mücadelesinde uluslar arası dayanışmasının önemini bilen Dora işçileri işten atılmalar üzerine uluslar arası sendikal kuruluşlara destek çağrısı yayınlamışlardı.
DSF-WFTU, işçi sınıfının enternasyonel dayanışmasına verdiği önemi göstererek bu çağrıya yanıt verdi.

DSF-WFTU’nun dayanışma mesajı;

DSF-WFTU, TÜRKİYE’DEKİ DORA HOTEL’İN SENDİKA KARŞITI POLİTİKASINI KINIYOR

Dünya Sendikalar Federasyonu-DSF (WORLD FEDERATION of TRADE UNION-WFTU) İstanbul’daki Dora Hotel işverenlerinin korku yayan sendika karşıtı politikalarına karşı, bu işletmenin işçileri ve onların sendikası ile tam bir sınıf dayanışması içinde olduğunu ve onların yanında olduğunu açıklar. Dora Hotel yönetimi, Turizm Otel Spor Emekçileri Sendikası-Tüm Emek Sen’e üye olarak örgütlendikleri için 11 işçiyi kovmuştur.

DSF-WFTU, geçmiş yıllarda işçilerin zorlu mücadelelerden sonra elde ettikleri bir hak olan ve şu an uluslararası düzeyde kabul edilen sendikalı olma hakkını ihlal eden İstanbul’daki Dora Hotel’in sendika karşıtı politikasını kınıyor. DSF-WFTU, bu olayın gelişimini yakından takip ediyor olacak.

Aynı zamanda, sendika karşıtı faaliyetler, 16 saatlik çalışma günleri, ödenmeyen fazla mesailer, düşük ücretler ve işçilere karşı mobbingi genel kural haline getiren Türkiye’deki turizm endüstrisi işverenlerinin yaygın politikalarını da kınıyoruz.

DSF-WFTU, tüm dünyadaki 90 milyon üye işçisi adına, Dora Hotel işçilerinin otoriteciliğe karşı, daha iyi çalışma ve yaşama şartları için verdiği mücadeleye tüm desteğini ifade etmektedir ve işverenlerin işçilerin sendikal ve demokratik haklarına saygı göstererek kovulan işçilerin işe geri alınmalarını talep etmektedir.

                                                                                                                     DSF-WFTU SEKRETERLİK

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*