Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Dora işçileri: Sendika hakkımız engellenemez!

Dora işçileri: Sendika hakkımız engellenemez!

Dora Otel işçileri sendikal örgütlenme yaptıkları için işten atıldıkları otelin bu sabah yine önündeydi. 28 haftadır patronun işten atmasına karşı mücadele veren işçiler, Taksim’den Dora Otel önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Tüm Emek-Sen “Sendika haktır engellenemez” pankartıyla katılırken, İşçi Dayanışma Koordinasyonu ve Mağaza Çalışanları Platformu’da destek verdi. Yürüyüş sırasında sık sık “Sendika haktır engellenemez”, “İşten atılanlar geri alınsın”, “Dora işçisi yalnız değildir”, “Örgütlü işçiler yenilmezler” sloganı atıldı.

ORmmnZ Tüm-Emek Sen otel önünde basın açıklaması yaparak şunlar söyledi:

Birleşik Metal İş’in aldığı grev kararının MESS dayatmalarının sonucundaki bakanlar kurulunun yasaklamasından sonra AKP hükümetinin ve danıştayın bu tutumunu kabul edilemez olarak niteledi.

Grev yasağının diktatörlük dönemleinin bir uygulamasıdır denen açıklamada Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan çıktığı ve buna karşı işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadelesi olarak karşılarına çıkacaklarını söyledi.

Diğer yandan İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisinin yayınlamış olduğu iş cinayetleri raporunu açıklayarak artarak ölen işçilere dikkat çekti.

AKP hükümetinin iş başınageldiği günden bu yana, iş cinayetlerinin arttığını, sermayenin karına kar kattığını söyledi ve 9 Nisan’daki Dora otel işçilerinin işe iade davasına emek dostlarını davet etti.

Tekstil işçisinin son olarak söz aldığı eylemde, birlik, dayanışma ve mücadele mesajı vardı.

Eylem diğer hafta da buluşulmak üzere sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*