Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Dokunulmazlık Yasası Komisyon’dan Geçti

Dokunulmazlık Yasası Komisyon’dan Geçti

HDP’li Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya yönelik hazırlanan Anayasa değişikliği. AKP, MHP, CHP’nın ortak tavrı ile anayasa komisyonundan geçti. Komisyon çalışmaları sırasında özellikle AKP’li vekiller HDP’li vekillere saldırmış, öldürmekle tehtid etmişti. HDP’li vekillere dönük ırkçı ve şoven söylemler kameralara yansımıştı.

Komisyonda ki gerilim ve saldırılar sonucunda bir çok HDP’li vekil yaralanmıştı. En son dün gece İdris Baluken linç edilmeye çalışılmıştı. Günler öncesinden Meclis’te gerilimin tırmandığı ve bu gerilimin anayasa komisyonunada yansıdığı biliniyor.

HDP’li vekiller dün yapılan saldırının ardından komisyon görüşmelerini sloganlar ve marşlarla terkettiler. HDP’li vekillerin saldırı ve tehditle komisyondan çıkarılmasının ardından 3 burjuva partisi üzerinde uzlaştıkları 2 maddeyi komisyondan geçirdiler.

HDP’li vekillerin dokunulmazlığını kaldıracak Anayasa değişikliği görüşmelerinde HDP grubu adına Mithat Sancar konuştu. Sancar’ın “Biz sözümüzü söyledik. Bu komisyon bir tiyatroya dönüşmüştür. Biz bu tiyatronun bir figüranı olmayacağız ancak siz halkın vicdanında, tarihin bilincinde mahkum olacaksınız. Korkumuz olmadığını gösteriyor, komisyon toplantılarını terk ediyoruz. Bu oyun sizindir!” dediği konuşmanın ardından HDP’li vekiller komisyonu terk etti. Direniş sloganları atan ve “Çerxa şoerşê” marşını okuyan vekiller daha sonra grup toplantısı yaptılar.

Dokunulmazlık yasa değişikliği sermayenin kürdistanda yürüttüğü kirli savaşın bir parçasıdır. Yaşanan bu saldırıda CHP, MHP, AKP sınıfsal konumlarına uygun olarak birlikte hareket etmişlerdir. Burjuva demokrasisinin sınırları sermaye çıkarları gerektiğinde doğrultusunda esnetilir yada gevşetilir.  Ancak burjuva demokrasisinin sınırlarını yerle yeksan edecek gerçek anlamda bir sosyalist işçi demokrasisi mücadelesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*