Anasayfa » GÜNDEM » Doğu Akdeniz’de füze denemesi

Doğu Akdeniz’de füze denemesi

İsrail ve ABD bu sabah Akdeniz’in doğu kıyılarına yakın bölgede füze denemesi yaptı. Balistik füzelerin fırlatıldığını bölgede bulunan Rusya radar sistemleri tespit etti ve Rusya Savunma Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Rusya kaynaklarından gelen açıklamaların ardından ABD ve İsrail kaynakları ilk etapta çelişkili ifadeler kullandı, son saatlerde ise bunun deneme amaçlı bir fırlatma olduğuna yönelik açıklamalar yapmak durumunda kaldılar. İsrail Savunma Bakanlığı‘ndan fırlatılan bir füzenin savunma amaçlı Arrow füzesiyle vurulmasına yönelik bir deneme gerçekleştirdiklerini açıkladı. Öğle saatlerinde de Sky News‘te füzelerin ABD gemilerinden deneme amaçlı fırlatıldığına yönelik yayın yapılmıştı.

Rusya sistemleri tarafından tespit edilen füzelerin dünya gündemine düştüğü ilk anlarda ABD bunu yalanlamış, gemi ya da uçaklarından herhangi bir füze ateşlenmediğini söylemişti. İsrail Ordusu’nun ilk açıklaması da “olaydan haberdar değiliz” biçimindeydi.

Akdeniz’de bulunan ABD savaş gemilerinin sayısı günden güne artıyor. Dün de USS Nimitz uçak gemisi ve ona bağlı beş geminin Kızıldeniz‘e gittiği ve Akdeniz’e geçmek için ABD kongresinde alınacak kararı bekledikleri haberleştirilmişti.

9 Eylül günü toplanması beklenen ABD kongresi öncesinde, ABD silahlı güçlerinin saldırı pozisyonu almaya başladığı görülüyor. Yapılan değerlendirmelerde Obama’nın “sınırlı operasyon” tanımlamasına karşın saldırıyı güç dengelerini tümüyle muhaliflere döndürecek derecede geniş ve etkin bir saldırı istediği ve Cumhuriyetçilerin bu yaklaşıma ikna edilmesi çabalarının sürdüğü aktarılıyor.

Emperyalist kapitalist güçlerin, yeni bölge dizaynı için kan dökme niyetini, saldırganlığın bu eksenli başarısını gemileri, uçakları, savaş aygıtlarının teknolojik düzeyleri değil bölge işçi, emekçi ve yoksullarının savaş karşıtı iradesi, işçi sınıfının kendi cephesinden bu ablukayı yarma yeteneği belirleyecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*