Anasayfa » DÜNYA » Alman Komünist Partisi 20. Kongresini yaptı

Alman Komünist Partisi 20. Kongresini yaptı

Eski Sovyet revizyonizmi çizgisindeki Alman Komünist Partisi 20. Kongresini yaptı.

DKP (Alman Komünist Partisi) Mörfelden’de 20. Parti Kongresi’ni düzenlemek için biraraya geldi – ve orada yeni bir başkan seçti ve bir yön değişimi kararı aldı.

Hessen eyaletinde küçük bir şehir olan ve halk arasında köklü işçi sınıfı hareketine ithafen ‘Küçük Moskova’ olarak da adlandırılan Mörfelde-Walldorf’da bu hafta sonu DKP’nin 20. Kongresi düzenlendi. Almanya’nın değişik bölgelerinden 152 delege geldi. Aralarında en genci 22, iki en yaşlısı da 88 yaşındaydı. Gündem parti yönetiminin seçimi, kriz değerlendirmesi, geleceğe yönelik stratejiydi.

Kolay değil, çünkü son senelerdir parti içinde iki akım, bir sürü konuda ters görüşlerdeydi. Biri: sermayenin uluslararasılaşması emperyalizm teorisinin yeniden düşünülmesini gerektiriyor diyor. Diğerlerine göre kapitalist kriz ve ondan sonra gelişen olaylar Lenin’in emperyalizm analizini doğruluyor. Biri sosyal demokrat ve sol sosyalist partilerle mümkün olduğu kadar ortaklık, Avrupa Sol Partisi’nde tam üyelik diyor; diğerleri Avrupa Sol Partisi’ne üye olmayan komünist partilerle, örneğin KKE veya Portekiz PCP ile ortaklık. Biri reformların önemini vurguluyor; diğerleri reformların önemi onların devrime giden yola faydaları var mı ve ne derecede olduğuna bağlı diyor.

Sendikalardaki güç dağılımı, sosyal hareketlerinde nasıl çalışılacak, partinin internet ve diğer medya araçlarının kulanımı, – bir sürü konu tartışmalıydı. Herkes ama partinin geleceği konusu olduğunda hemfikirdi. Son parti kongresinden beri partinin üye sayısı tekrar azaldı.

Buna uygun olarak partinin yönetim kurulunun kaleme aldığı önergenin (‘DKP’nin Krize Cevapları’) tartışması yoğundu. Yüzlerce değiştirme önergesi verildi, çoğu temel konular üzerine. Buna rağmen beklenilen (parti kongresi öncesi parti toplantılarında yapılan polemiksel konuşmalar) yaşanmadı. Parti delegeleri muhtemelen parti birliğini düşünerek, sakin davrandılar. Metin zaman yetmediği için (birkaç saat süren seçimler) oylanmadı. Ama parti kongresinin başka bir oturumunda yapılacak. Uzlaşma görülüyor: parti yönetim kurulunun önergesi ile daha önce rededilen Berlin önergesi birleştirilecek. Bu uzlaşma parti içi güç dengelerinin değiştiğini çok net gösteriyor. Parti çoğunluğu ve muhalefet yerlerini değiştirdi, ‘sola kayma’dan söz ediliyor.

Metin hakkındaki tartışmada Alman emperyalizmi AB’deki gerici kriz çözüm politikalarının en önemli kaynağı ve ondan en çok faydalanan olarak ifade edildi. Bu durumda komünist partinin görevi işçi sınıfının sınıf bilincini güçlendirmek ve insanları kendi çıkarları için açık bir şekilde mücadele etmelerini desteklemek. Partinin önüne koyduğu hedefler yüksek: Üye kaybını durdurmak, il ve işyerleri örgütlerini tekrar inşa etmek, kolektif çalışmayı tekrar canlandırmak.

Genel tartışmada kendini gösteren parti içi güç dengelerinin değişimi seçimlerde de etkin oldu: başkan olarak daha önce yardımcı başkan olan Patrick Köbele seçildi (seçimlerden önce ‘Reformcular’ tarafından ‘sekter’ ve ‘sol radikal’ olarak suçlanıldı. 152 oydan 91’i ile eski başkan Bettina Jürgensen’e karşı seçildi. Yardımcı başkanlar olarak bilim filozofu Nina Hager (102 oy), JW-Redaktörü Wera Richter (96 oy) ve psikolog ve psikoterapist Hans-Peter Brenner (87 oy) seçildi.

(Bu yazı 4 Mart 2013 tarihli Junge Welt gazetesinden çevrilmiştir.)

Bir yorum

  1. Değerli dostlar, sözkonusu partinin adı Almanya KP değil Alman KP’dir (Deutsche Kommunistische Partei). Bu legal bir partidir, ve Almanya’da Anayasa Mahkemesinin 1956 yılında KPD’yi yasaklamasıyla legal olarak “Almanya Komünist Partisi” adını kullanmak hâlâ yasaktır. Gerçi bu ismi kullanan gruplar da vardır. DKP Kruşçev-Brejnev- Gorbaçov modern revizyonizminin uzantısındaki bir partidir.

    http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Kommunistische_Partei

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*