Anasayfa » GÜNDEM » Diyarbakırlılar yarın sokaklara çıkıyor

Diyarbakırlılar yarın sokaklara çıkıyor

Malatya’da gerillalara ait olduğu iddia edilen 12’si kadın 24 cenaze için yarın Diyarbakır ve ilçelerinde kitlesel protesto gösterileri yapılacak.

Hakkari’nin sınır bölgeleri ile Kazan Vadisi adı verilen bölgede hayatlarını kaybettikleri iddia edilen 24 kişinin cenazesi beş gündür Malatya morgunda bekletilirken, Diyarbakırlılar yarın sokaklara inecek

Operasyonları protesto etmek için yarın saat 13:00’de kent merkezi ile Silvan, Bismil ve Ergani‘de kitlesel yürüyüş yapılacağı bildirildi.

BDP‘nin kitlesel yürüyüş yapacağı yönündeki açıklamasının ardından Diyarbakır’da geniş polisiye tedbirler alındı, kentin birçok kritik noktasına panzerler yerleştirildi. Kentte ayrıca megafonlardan yürüyüşe katılım çağrıları yapılıyor.

Halk İnisiyatifi yaptığı açıklamada, “Cumartesi günü tüm esnaf kepenklerini kapatmalı, tüm kontaklar kilitlenmeli, hiç bir araç sahibi aracını çalıştırmamalıdır” dedi.

Demirtaş: Halkımız cenazelere en üst düzeyde sahip çıkmalı

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Malatya’da 24 gerillaya ait olduğu iddia edilen cenazelere ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu vahşete karşı hiç kimse sesiz kalmamalıdır, suskun kalan insanlığını yitirir. Bütün halkımız cenazelerine en üst düzeyde sahip çıkmalıdır bu vahşete en üst düzeyde tepkisini göstermelidir” dedi. Demirtaş, cenazelerin Çukurca taburunda 90’lı yıllarda olduğu gibi basına teşhir edilmek istendiğini, ancak deprem nedeniyle bunun ertelendiğini belirterek, “Bu durum Bayramı bizim için yine Bayram olmaktan çıkarmıştır” dedi.

BU BİR VAHŞET VE SAVAŞ SUÇUDUR

Malatya’ya gönderdiklerini heyetin cenazeleri göremediğini dile getiren Demirtaş, “Hem fotoğraflardan hem de aldığımız duyumlardan cenazelerin hepsinin tahrip edildiği bir kısmının parçalandığı şeklinde… Bu her şeyden önce bir vahşettir, bir savaş suçudur. İntikam duygusuyla hareket edenler, başkalarının yüreğini yakma intikamını alma, misliyle acı çektirme yemini edenler, ortaya çıkan acının sorumlularıdır. Eğer bir insanın içindeki kin ve öfke bu tablo ile iyileşiyor, ortadan kalkıyorsa biz böyle düşünenlerin her şeyden önce insaniyetini sorgularız. Bu kadar kin intikam duygusuyla hareket etmek insanlıkla açıklanamaz. Bu savaşın ötesinde büyük bir vahşetle intikam alma durumuna dönüşmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*