Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Diyarbakır’da 1500 tuğla işçisi greve çıktı

Diyarbakır’da 1500 tuğla işçisi greve çıktı

Diyarbakır Merkez Bağıvar beldesi yakınlarında bulunan 8 tuğla fabrikasında çalışan bin 500’e yakın işçi, çalışma koşulları ve 3 yıldır zam alamadıkları için toplu olarak iş bıraktı.

2007’den bu yana zamsız çalışan işçiler bu yıl da patronların zam vermemesi üzerine kazan kaldırdı. Çağdaş, GAP, Bloksan, Akyıl ve Kilsan, Özdicle ve İnci fabrikalarından işçiler yevmiyelerindeki üç yıllık kaybı giderecek zam, sigorta ve daha iyi şartlarda çalışma talepleriyle iş bıraktılar. İşçilerin yürüyüşü Bağıvar Jandarma Karakolu önünde durdurulunca işçiler burada bir toplantı yaptı.

Toplantıda Kürtçe konuşan Bloksan İşçisi İzzeddin Güzel patronlarla görüşmeden ve taleplerinin kabul edildiği bir sözleşme imzalamadan eylemlerine son vermeyeceklerini söyledi. Her fabrikadan iki temsilci seçerek patronlarla görüşeceklerini söyleyen Güzel Ankara’daki TEKEL direnişini örnek almaları gerektiğine dikkat çekerek “Biz 6 yıldır açız. Doğru dürüst bir zam alamadık. TEKEL işçisinin mücadelesini izledik. Ankara’da toplandılar. Birleştiler, haklarını almadan da oradan kalkmadılar. Bunu biz de başarabiliriz. Biz de onlar gibi kazanabiliriz” şeklinde konuştu. Haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini belirten Güzel, “Burada işçiler olarak birbirimize söz verelim. Birbirimizi satmayalım. Taleplerimiz ne ise onun arkasında birlikte duralım” dedi. Toplantıdan sonra seçilen işçi temsilcileri patronlarla görüşmeye gitti.

Fabrika sahipleri ile işçi temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde yüzde 7 dolayında zam sözü alan işçiler, bunu kabul etmeyerek, eylemlerine devam etme kararı aldı. Fabrikaya yürümek isteyen işçiler ile jandarma arasında ise kısa süreli arbede yaşandı. Eylemci işçiler haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Tuğlaya Zam Var, İşçiye Yok

Patronların kendilerini köle gibi çalıştırdıklarını anlatan işçi Hasan Tavuşan, sabah 5 ile akşam 17 arasında çalıştıklarını, ama hak ettikleri ücreti alamadığını söyledi. Sigortasız çalıştıklarını belirten Tavuşan, Tuğlaya zam yapıldığı halde, yıllardır maaşlarına zam yapılmadığını söyledi. Hiçbir kurum ve kuruluştan destek alamadıklarını ifade eden Tavuşan, vicdan sahibi herkesi duyarlılığa çağırdı.

Hakkımızı İstiyoruz

İşlerinin çok ağır olduğunu anlatan Hamit Ekinci, “Biz ateş ile mücadele ediyoruz. İki eldiven giymemize rağmen tuğlalardan elimiz yanıyor. Bizler sadece hakkımız olanın verilmesini istiyoruz” dedi. Ekinci, “Biz, köle gibi çalıştırılıyoruz, ama hiç kimsenin umurunda değil. Bizleri ne soran var, ne de buraları denetleyen. Bizler alın terimizi istiyoruz” dedi.

Ücretlerine zam yapılmasını ve sigortalarının yatırılması için greve çıkan işçilerden Hasan Ayzit, Toprak Sen Fabrikası’nın iş olmadığını ve zarar ettiklerini bahane ettiğini ancak şu an ikinci fabrikanın temellerini attığını söyledi. Ayzit, “Şuanda bizler tuğla başına ücret alıyoruz. Örneğin, 4’lük tuğla 100 âdeti 10.50 TL, 6’lık tuğla bin âdeti 12.00 TL, 30’luk tuğla bin âdeti 22.00 TL. Tabi bu fiyatlar bizi kurtarmıyor.” dedi.

Ya Zam ya greve devam

30 yıldır sigortasız olarak tuğla fabrikalarında çalıştığını söyleyen Mehmet Şah Aksu “Eğer sigortalı çalışabilseydim şimdiye kadar emekli olmam gerekirdi. 10 çocuğum var. 4’ünü okula gönderiyorum. Ayda 650 lira alıyorum. Bu maaşla nasıl geçineyim. Artık yeter. Ya zam alacağız yada bu greve devam edeceğiz” dedi. Saran Tuğla fabrikasında çalışan genç bir işçi olan Ramazan Altun ise “Bağıvar’da bütün esnaf beni tanıyor. Hepsine borcum var. Bütün alacaklılar peşimde. Fabrika hem para vermiyor hem de zam yapmıyor” diye konuştu.
Bir başka Genç İşçi Mehmet Kaya da “Ateşin içinde çalışıyoruz. 10 günde bir bir mekap ayakkabısı yırtılıyor bu işte. İnsanın ayağı yanıyor. 10-12 saat çalışıyorum. 3 yıldır zam alamıyorum” diyerek bu koşullarda artık çalışmak istemediklerini dile getirdi.

Sigorta yok, öğle yemeği, servis, süt, yoğurt yok

Ahmet Demir de “3 yıldır zam alamıyoruz. Sigorta yok. 1500 işçi göz göre göre kaçak çalıştırılıyor tuğla fabrikalarında. Günlük 20 milyon yevmiyeye çalışıyoruz. Artık isyan ediyoruz. Bu grevdir. Tuğla grevi” dedi. İzzet Aslan 3 yıldır zam alamadıklarını dile getirerek, “Biz 2007 yılında da 20 milyona çalışıyorduk, bugün de. Ama 2007’de bir tuğla 10 kuruştu bugün ise 40 kuruş. Bu hak mıdır?” diye sordu. Sigorta, öğle yemeği, servis, maske, süt, yoğurt gibi hakları olmadığını, sürekli patronlar tarafından hakarete uğradıklarını belirten Aslan “Maaşlarımızı bile iki üç ay içerde bekletiyorlar. Her ay düzenli para alamıyoruz. Sigortacılar geliyor teftişe. Maliyeciler geliyor. Rüşvet alıp diğer kapıdan çıkıp gidiyorlar. Devlet burada kaçak işçi çalıştırıldığını görmüyor mu?” dedi.

Tuğla işçileri 19 Nisan’a kadar talepleri kabul edilmezse Valiliğe yürüyüş yapacaklar.

Kaynak: HaberDiyarbakır, Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*