Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Diyarbakır tuğla işçilerinin fiili grevi kazanımla sonuçlandı

Diyarbakır tuğla işçilerinin fiili grevi kazanımla sonuçlandı

Diyarbakır’da 12 tuğla fabrikası ve 1500 işçiye yayılan tuğla işçileri grevi, yüzde 30 ücret zammı alınarak kazanımla sonuçlandı.

Tuğla patronları, grevi kırmak için ilçe jandarma komutanlığını, o sökmeyince aşiret liderlerini devreye soktular… O da olmayınca bazı patronların zam yapması bazılarının yapmaması biçiminde işçileri bölmeye çalıştılar. Ancak tüm bunlar işçilerin kararlılığını bozmayınca, yüzde 28 civarında zam önerisiyle işçinin önüne geldiler.

Patronların ilk önerisi yüzde 7 idi. Buna göre, hem de işsizliğin bu kadar yoğun olduğu Diyarbakır’da yüzde 30 gibi bir ücret zammı önemli bir kazanıma işaret ediyordu. İşçilerin birliklerini tabandan sağlamaları, patronların bölme manevralarına karşı birlikte hareketi esas almaları, ne yapacaklarına yaptıkları geniş toplantılarla birlikte karar vermeleri ise grevin güçlü yönlerini oluşturdu.

Bununla birlikte günlük yevmiye ve parça başı çalışanların günde 20 lira civarına, aylık ücretle çalışanların 600 liraya günde 16 saat çalıştığı tuğla fabrikalarında, bu ücret zammı, günde 6 lira, ayda 150-200 lira artışa denk geliyor. Grevin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sigorta yapılması, yemek gibi talepleri ise patronların önerileri arasında yer almadı.

Patronların önerisini, kahvelerde toplanarak tartışan işçiler, aralarında bu zammı yeterli görmeyenler, sigorta yapılmadan grevin bitirilmemesini isteyenler de olmakla birlikte, birliğin bozulmaması için kabul etme kararı aldılar.

Tuğla fabrikalarında mücadele şimdi yeni bir evreye giriyor. Şu an yoğun siparişleri yetiştirme derdindeki patronlar, mevsimlik işleri yavaşlayınca grevin somut ve moral kazanımlarına karşı saldırıya geçeceklerdir. Tuğla işçileri ise, kendiliğinden doğan grev ve taban toplantılarını dağıtmadan, bunları işçi komiteleri ve meclislerine dönüştürerek ilerleyebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*