Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » #diyanetkapatılsın

#diyanetkapatılsın

Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesinde, Dini Kavramlar Sözlüğü bölümünde, “buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur” ifadeleri büyük tepki çekti. Sözlükte, “buluğ” kelimesinin tanımında ise “İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer veriliyor.

Sosyal medyada bunun üzerine başlatılan #diyanetkapatılsın kampanyası, en üst sıralara tırmandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı büyüyen tepkiler üzerine, “Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Dini Terimler Sözlüğü adlı yayınımızda tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmek iyi niyetle izah edilemez.” tarzında bir eveleme geveleme yapsa da, sözlükteki tanımlar aynen sitesinde durmaya devam ettiğinden en ufak ikna ediciliği olmadı.

diyanet kapatılsın khk

Diyanet’in önünde eylem yapan 6 kadın gözaltına alındı: “İstismarcı #DiyanetKapatılsın”http://sendika62.org/2018/01/diyanetin-onunde-eylem-yapan-6-kadin-gozaltina-alindi-istismarci-diyanet-kapatilsin-465638/

Posted by köşe yazıları on Dienstag, 2. Januar 2018

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*