Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » DİSK’ten torba yasa eylemi

DİSK’ten torba yasa eylemi

DİSK‘ten torba yasa eylemiTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesine başlanan ‘Torba Yasası protesto edilmeye devam ediliyor. Türk-İş‘in ardından şimdide DİSK eylemdeydi.
DİSK’in eylem için seçtiği yer ise yasanın görüşüldüğü TBMM önü oldu. Ankarada süleyman sırrı sokakda bulunan Genel-İş binası önünde toplanan eylemciler buradan Meclise yündü. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, bölge ve il temsilciliklerinden gelen yönetici ve temsilcileriyle birlikte yüzlerce işçi Meclis’e birlikte yürüdü.
Yürüyüş öncesi polisin engellemesine takılındı. Polis ile DİSK yöneticilerinin uzun süren pazarlıkları sonucu sokaklardan Meclis’e yürünmesi ve DİSK’in belirleyeceği bir heyet tarafından dosyanın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulmasına karar verildi. Yürüyüş boyunca çevrede bulunan emekçiler, öğrenciler eylemcileri alkışlarla destekledi.
Meclis’e gelindiğinde hazırlanan dosyayı vermek için DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu’ndan oluşan heyet Meclis‘e gitti.

Dosyanın teslim edilmesinin ardından eylemciler Sakarya Caddesi‘ne yürüdü. Burada bir açıklama yapan Süleyman Çelebi vurgun düzenine bir kapkaç yasası çıkarılmaya çalışıldığını belirterek “Bu hükümetin başlarımıza ördüğü çorapların ve kafamıza geçirmek istediği torbaların haddi hesabı yoktur” dedi. Asgari ücret konusuna da değinen Çelebi Türkiye’de 12 bin 400 çalışanın yoksulluk sınırının altına yaşadığını asgari ücretin bugün bu şekilde belirlenmesinin sefalette ısrar anlamına geldiğini ifade etti.

Açıklama ardından eylem sonlandırıldı.

Eylem İstanbul’da Türk-İş eyleminde olduğu gibi görev savma niyetini aşamadı. AKP karşısında bir diğer burjuva partisi olan CHP‘den medet umarak işçi sınıfına karşı uygulanan saldırıların önüne geçilemez. Bunun bir hükümet uygulaması değil burjuvazinin işçi sınıfına karşı bir saldırısı olduğu gerçeği üzerinden hareket edilmeli. Aksi halde işçi sınıfına karşı içinde hak gaspları barındıran böyle önemli bir yasa bu şekilde geri çektirmek mümkün olmayacaktır. İşçi sınıfı emeğini korumak için, kazanılmış haklarının budanmasına izin vermemek için, örgütlenmeli ve burjuvazi kadar kendi içinde ki engellerle de savaşmalı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*