Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sendikaların 1 Mayıs açıklaması: İstanbul’da Taksim, Ankara’da Sıhhıye

Sendikaların 1 Mayıs açıklaması: İstanbul’da Taksim, Ankara’da Sıhhıye

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Taksim Meydanı‘nda yürütülen çalışmaların kararlarını etkilemeyeceğini ifade ederek, “Taksim’de fiziki olarak sıkıntılar olduğu doğrudur. Ancak takdir edersiniz ki; 1 Mayıs 1977’de Taksim’de katledilen 36 arkadaşımızın anısına, koşullar ve şartlar ne olursa olsun, DİSK olarak, kardeş meslek odaları ve sendikalarla birlikte orada olacağız” diye konuştu.

En doğru yolları ve güzergahları belirlemeye çalıştıklarını aktaran Beko, şöyle devam etti:

“Yapılan bir takım görüşmeler oldu. Sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Biz, Taksim’i talep ettik. Hedefimiz Taksim alanı. Başka bir alternatifimiz yok.”

Kamu ağırlıklı, güvenceli, sendikalı, istihdam düzeninin yerini, işsizliği kronikleştiren, taşeronlaştırmayla emek gücünün değerinin düşürülmesini hedefleyen ve güvencesiz çalıştırmanın yaygınlaştırıldığı esnek istihdam ilişkilerinin aldığını savunan Kani Beko, “İşçi sınıfının en büyük genişlemesini yaşadığı bir dönemde, sendikalar sermayenin ve devletin bilinçli ve sistemli politikalarıyla zayıflatılmıştır. Eğitimde, sağlıkta yıkım politikaları devreye konularak, neoliberalizmin ve muhafazakarlığın toplumsal dokulara yerleşmesi hedeflenmiştir. Kadınlar ve üniversite gençliği, siyasi iktidarın direkt hedefi haline gelmiş ve gelecekleri ipotek altına alınmaya çalışılmıştır” dedi.

Beko, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nde çözüm sürecine ilişkin çağrılarda da bulunacaklarını söyleyerek, şunları kaydetti:

“İşçi sınıfının birliği ve halkların kardeşliği temelinde mücadelenin sürdürülmesi gerektiğinin bilinciyle 1 Mayıs’a gidiyoruz.”

Basın toplantısına, Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Celal Ovat, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Muzaffer Subaşı, Lastik-İş Sendikası Genel Sekreteri Alaaddin Sarı ve Devrimci Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

Ankara’da Sıhhiye Meydanı

KESK,DİSK ve TMMOB “1 Mayıs” Ankara programını açıkladı. Emek, Barış ve Özgürlük için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız diyen sivil toplum kuruluşlarının miting alanı her sene olduğu gibi bu sene de Sıhhiye Meydanı olacak.

DİSK, KESK, TMMOB temsilcileri biraraya geldi, basın açıklaması yaptı. Açıklamada işçi sınıfının, Emekçilerin Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Gününde, 1 Mayıs bayramında el ele, kol kola olacağız mesajı verildi.

Çeşitli emek ve meslek örgütlerinin 1 Mayıs kutlamalarına katılacağını belirten sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 11:00’de Ankara Gar’ında toplanacak. Saat 13:00’te ise miting alanı olan Sıhhiye Meydanında biraraya gelecekler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*