Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » DİSK: Taşerona karşı mücadele yargılanamaz!

DİSK: Taşerona karşı mücadele yargılanamaz!

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün’ün Balcalı Hastanesi işçilerinin yargılandığı davaya ilişkin basın açıklaması:

TAŞERONA KARŞI MÜCADELE YARGILANAMAZ!

Adana’daki Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 22 Ağustos 2011 tarihinde Rektörlük tarafından yapılmaya çalışılan yasadışı ihaleye karşı çıkan ve darp edilerek gözaltına alınan Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) yönetici ve üyesi 25 kişi hakkında 27’şer yıl hapis cezası isteniyor. Davanın ilk duruşması yarın saat 09.00’da Adana Adliyesi’nde görülecek.

13 Ocak 2010 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Bölge Çalışma Müdürlüğü tarafından alınan kararla hastanede yapılan ihalelerin muvazaalı (hileli) olduğu ve Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan taşeron sağlık işçilerinin çalışmaya başladıkları ilk günden itibaren üniversitenin asıl işçileri oldukları tespit edildi. Buna göre Çukurova Üniversitesi’nin, 13 Ocak 2010 tarihinden itibaren ihale yapmaması ve taşeron sağlık işçileriyle bireysel sözleşme imzalaması gerekmekteydi. Ancak üniversite cezalar ödemeyi göze alarak taşeron sisteminden vazgeçmedi.

DİSK / Dev Sağlık-İş Sendikası’nın hem yurttaşların sağlığını tehlikeye atan hem de hastane çalışanlarına insanlık dışı çalışma koşullarını dayatan taşeron sistemine karşı mücadelesi yargılanamaz.

27 yıl hapis cezası değil idam cezası verseniz de usulsüz ihalelere ve sağlıkta taşeronlaşmaya karşı mücadelemiz devam edecektir.

Sağlık hakkı talebine sahip çıkan herkesi ve güvenceli iş isteyen bütün işçileri Balcalı işçilerine destek olmaya çalışıyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*