Anasayfa » GÜNDEM » DİSK Genel Sekreteri: Yüksekova’ya alınmıyoruz

DİSK Genel Sekreteri: Yüksekova’ya alınmıyoruz

DİSK Genel Sekreteri: Yüksekova’ya alınmıyoruz

Çatışmaların geçen hafta yoğun yaşandığı Şemdinli’ye gitmek üzere Hakkari’den yola çıkan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve İHD heyeti, Yüksekova girişinde durduruldu.

Heyette yer alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “İki gündür Hakkari’deydik, bugünkü programımız önce Şemdinli’ye gidip orada halk ve kaymakamla görüşme yaptıktan sonra Yüksekova’ya dönmekti. Şemdinli’ye gitmek için Yüksekova’dan geçmek gerekiyor. Ancak ilçe girişinde durdurulduk, girişimize izin verilmiyor” dedi.

Çerkezoğlu, “İlçede çatışmaların devam ettiği, can güvenliğinin olmadığı” gerekçesiyle ilçeye sokulmadıklarını söyledi.

Çerkezoğlu şöyle konuştu: “İlçenin girişindeki Devlet Hastanesi’ne kadar gidebildik. Hastanede çalışan sağlık emekçileri konfederasyonumuzun üyesi. Onlarla da görüşmek istedik. Ancak özel harekat polisleri hastaneye girişimize izin vermedi.

İki gündür Hakkari’de halk, demokratik kitle örgütü temsilcileri, belediye yetkilileri ve Valilik ile görüştük. Halka geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Burada savaş ortamının her türlü tablosu gözler önünde. Toplantılarda konuşulanlardan çok daha açık ve net bir biçimde gördüğümüz gerçek şu: burada savaş var. Yüksekova’da 3 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı bilgisi bize de geliyor. Umarım daha ağır sonuçlarla karşılaşmayız. Yetkililerle görüşmelerimiz sürüyor. Programımız uygulamak için bekliyoruz.”

Yüksekova’da yaşamını yitirenlerin sayısı 4’e yükseldi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde özsavunma nöbetlerinin tutulduğu mahallelere gece boyu asker ve polisler tarafından havan topu, bomba ve obüslerle bombalandı.

Yaşanan ilk saldırıda 3 kişi yaşamını yitirirken, askerlerce atılan havan topunun patlaması sonucu vücuduna şarapnel parçası isabet eden bir kişi daha olay yerinde hayatını kaybetti.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*