Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » DİSK Etkinliğinde Sınıf Düşmanlığı Ve Sınıfın Cevabı

DİSK Etkinliğinde Sınıf Düşmanlığı Ve Sınıfın Cevabı

DİSK’in 47. Kuruluş etkinliği için Şişli Kent Kültür Merkezi’nde bir kutlama etkinliği gerçekleştiriliyordu. DİSK Genel-İş sendikası başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun konuşması ve saygı duruşuyla başlatılan etkinlik. DİSK’in mücadele tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon ile devam ederken salona Greif işçileri geldi sloganlarla salona girmek isteyen işçiler girişte slogansız içeri girin denilerek salonun sağ tarafına alındılar. Ülkemizde yaşanan direniş ve 1 Mayıs eylemlerinin görüntüleri gösterilirken 1996 1 Mayısı’nın sinevizyon da yer almaması sendika bürokrasisinin kürsü işgalinden sınıfın ve devrimcilerin görkemli 1 Mayısı’ndan korktuklarının ve belleklerden silme istemlerinden kaynaklanmaktaydı. Ancak korkuları ve bellekten silme oyunları işçi sınıfı tarafından bir kez daha bozuldu ve korkuları gerçeğe çevrildi.

DİSK bürokratı Kani Beko’nun sahneye çıkması ile birlikte Devrimci İşçi Hareketi kürsüye çıktı. işgalci Greif işçileri de desteğe gitti. Greif işçileri “Yaşasın direnişimiz! DİSK Tekstil üyesi Greif işçileri” pankartı açtılar. İşçilerin kürsüye çıkması ile birlikte Devrimci Proletarya ve Sınıfsız okurları da kürsü işgaline destek vermek için sahneye çıktı. Salonda ki bazı guruplar DİSK adına mikrofonu elinde tutan şahsın kışkırtmasıyla işçileri protesto etmeye çalıştı. İşçi düşmanı sendika bürokratları ve işbirlikçileri bununla da yetinmeyip işçilere saldırdılar.

1903096_658697447524135_1971980111_n

Direnişçi işçiler “İşgal Grev Direniş” ve ” Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganlarıyla kürsüde dururken DİSK bürokratları müziği son ses açarak işçilerin direnişini bastırmaya çalıştı. Salondan işçilere destek verenler ile işçi düşmanları arasında yumruklaşmalar da  yaşandı. Kürsüden Av. Taylan Tanay‘ın işten atılmasına sendika patronları tarafından gerekçeler sunulmaya çalışılıyor. Greif işçileri “İşçiler burada sendika nerede!”, “İşçiler kürsüye!” sloganlarını atıyor. “Kürsü her zaman işçilerin” demagojisi yapılıyor. Programa on dakika ara verildiğinin açıklanmasının ardından. Kani Beko’nun konuşmasını sürdürmesi ve ardından Greif işçilerine söz verileceği ifade edildi. DİH hala sahnede ve sloganlarını atmayı sürdürdü. DİH “Kani Beko nereye giderse böyle karşılanacak!” diyerek tepkisini gösterdi.

Salonun büyük oranda boşaldığını gören sendika bürokratları etkinliği sonlandırdıklarını açıkladılar. Salonun boşaltılması ve etkinliğin işçilere sorulmadan sonlandırılması üzerine  Greif işçileri de DİH‘lilerin yanına çıktı. “İşçiler burada sendika nerede!”, “Kahrolsun sendika ağaları!” sloganlarıyla protesto devam etti. Greif temsilcileri yaşanan süreci aktaran bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.  Konuşma ışıklar kapatılarak sabote edildi. Tepki üzerine ışıklar tekrar yakıldı.  açıklamada “Burjuva basın dahi geldi. DİSK gelmedi, yansıtmadı”, ” DİSK işçi sınıfı sendikasıysa bu direnişe nasıl sahip çıkmaz, biz 1500 işçi ile sendikayı işgal ettik. Sendikacılık kırmızı koltuklarda oturularak yapılmaz” dendi. Açıklamanın devamında kendilerinin sesini duymayanlardan hesap sormak için burada olduklarını dile getirdiler. İşçilerin açıklaması “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz“, “Greif İşçisi Direnişin Simgesi” sloganlarıyla bitirildi.

1800955_658697440857469_861710880_n

Greif işçilerinin ardından   DİH, ÇHD’li Av. Taylan Tanay’ın işten çıkarılma sürecini aktardı. Salon sloganlarla işçiler ve destek verenlerle birlikte sloganlarla boşaltıldı. Salon önünde yeniden içerideki süreci aktaran bir açıklama gerçekleştirildi. Greif ve DİH ortak açıklama yaparak DİSK sendikasını ele geçiren bu bürokrasiyi protesto etti Greif işçileri madem DİSK devrimci 1500 işçinin işgal ettiği fabrikada niye bu etkinliği yapmadılar diye sordu. Ardından Greif ve Kazova işçilerinin dayanışma içinde olacağını belirtti. Açıklamada kahrolsun sendika ağaları ve patron sendikacılığına izin vermeyeceğiz sloganlarıyla sonlandırıldı. Greif işçileri sloganlarıyla fabrikaya geri döndüler Devrimci Proletarya ve Sınıfsız okurları da işçilerle araçlarına kadar  yürüdüler.

Salonda ki saldırı sırasında işçilerin yanına gelen reformist EMEP’in milletvekili Levent Tüzel işçilerin yanında olduklarını ama böyle yapmamaları gerektiğini söylemeye çalıştı. Levent Tüzelin işçilerin kafasını karıştırma girişimi Devrimci Proletarya okurunun “Siz kim oluyorsunuz da işçilerin kafasını karıştırıyorsunuz, işçilerden yanaysanız bu pankartın arkasında durun sendika patronlarının değil” denilerek engellendi. Yine salonda müzik yayını bir Sınıfsız okurunun hoparlörü susturması ile kısmen durduruldu.

1903515_658697437524136_1935925769_n

disk-gece-2-AA

 

1655164_658697444190802_500849352_n

 

1922876_658697450857468_132606238_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*