Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » #DİRENİŞÇİ Mecidiyeköy’de yürüdü

#DİRENİŞÇİ Mecidiyeköy’de yürüdü

DİSK; Çalışma Bakanlığı, Mecidiyeköy, Gebze, Kartal, Kayseri, Konya, Çerkezköy ve Antalya’dan sonra Kocaeli ve bir kez daha İstanbul Mecidiyeköy’de kıdem tazminatı hakkı için köleliğe karşı #Direnİşçi eylemi gerçekleştirdi.

DİSK Genel Merkezi önünde toplanan işçiler “Güvencesiz, kuralsız çalıştırılmaya, taşeronlaştırmaya, işçi simsarlığına hayır! Kıdem tazminatımız iş güvencemizdir, yok edilemez. Köleliğe karşı #Direnİşçi pankartı” ile yürüyüş başlattı.

DİSK’e bağlı sendikaların katılımı ile gerçekleştirilen yürüyüş alkış ve sloganlarla başladı. Halaskargazi Caddesi’nin bir şeridini trafiğe kapatan işçiler “Direne direne kazanacağız”, “Ölmek var dönmek yok tazminatı vermek yok”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Sermayeye köle olmayacağız” sloganlarıyla yürüdüler.

Yürüyüş sırasında Tez-Koop-İş sendikasının bulunduğu binanın önünden geçerken Tez-Koop işçileri “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarıyla yürüyüş yapan işçilere destek verdiler.

Devrimci Proletarya‘nın da katıldığı #Direnİşçi yürüyüşü Mecidiyeköy Meydanı’nda son buldu. Mecidiyeköy Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko okudu. Beko açıklamasında çıkarılmaya çalışılan yasaların işçileri köleleştireceğini söyledi. DİSK’in kıdem tazminatının fona devredilmesine kesinlikle karşı duracağını belirten Beko, DİSK’in işçileri köleleştiren yasaların onay makamı olmayacağını bir kez daha tekrarladıklarını ifade etti. Hükümetin işçilerin kıdem tazminatı alamadıklarının bahanesi olarak kıdem tazminatını fona devretme önerisi üzerine Beko konfederasyonun önerilerini şöyle sıraladı:

ana

* 1475 sayılı kanunun halen yürürlükte olan 14. maddesinde ufak bir değişiklikle işçinin 1 gün bile çalışması halinde bile kıdem tazminatına hak kazanmasının yolu açılmalıdır.

* Hak kayıplarına neden olan kıdem tazminatı üst sınırı kaldırılmalıdır.

genel

* Ücret Garanti Fonu’nun kapsamı genişletilerek, kıdem tazminatının da kapsama alınması sağlanmalıdır. Bu alacaklar daha sonra işverenden tahsil edilmelidir.

* Kıdem tazminatının ödenmemesi durumunda daha ağır yaptırımlar getirilmelidir. İflas gibi durumlarda işçinin alacağı bankaların ve kamunun alacağından öncelikli olmalıdır.

nak

* Sendikalı işyerlerinde, kıdem tazminatı sorunu hemen hemen hiç yaşanmamaktadır. İşkolu barajı başta olmak üzere sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması ve sendikal hakların güvenceye alınması gerekmektedir.”

top

Kani Beko konfederasyon olarak kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı, taşeronlaştırmanın, esnekliğin, güvencesizliğin yaygınlaştırılmasına ve kiralık işçiliğe karşı mücadele edeceklerini vurguladı. Son olarak emekten yanayım diyen tüm konfederasyon ve kurumları köleliğe karşı mücadele etmeye çağırdı.

köp

Basın açıklaması “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla son buldu.

abi

Eylem bitmeden önce direnen BEDAŞ işçileriyle ilgili bir duyuru gerçekleştirildi. Bugün saat 19:00’da BEDAŞ önünde işten atma saldırısına karşı yapılacak olan eyleme çağrı yapıldı.

kani

kk

tzkoop

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*