Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » TEKEL direnişinde 42. gün

TEKEL direnişinde 42. gün

TEKEL direnişi 42. gününde işçilerin kararlı duruşuyla devam ediyor. İşçiler bulundukları çadırlara soba kuruyor, yemekler burada pişiyor. “Bizim olanı almadan gitmeyeceğiz, gidene kadar da burası evimiz” diyor konuştuğumuz işçiler. Ankara halkıyla ve Ankara dışından gelenlerle dayanışma içinde olduklarını belirtiyorlar.

Çadırların kurulduğu Sakarya Caddesi’nde ise esnafın desteğinden çok memnunlar. Valiliğin yaptığı açıklamanın aksine esnaf ve oradaki cafe ve barlarda çalışanlar işçilerin direnişini destekliyorlar bunu da caddeye astıkları pankartlar ile ilan ediyorlar. 42 günlük direniş sürecinde çok şey öğrendiklerini siyasi partilere artık güvenmediklerini söylüyorlar. Başbakanın son açıklamalarını ise sıkışması olarak gördüklerini, muhattap almak zorunda kalacağını belirtiyorlar. Bu sabah maliye bakanının “Biz onlara tazminatlarını verdik, 4-C ile çalışma olanağı da sağladık bunun dışında bir şey yapamayız. Millet parasını bize çarçur edelim diye emanet etmedi” şeklinde yaptığı açıklamaya ise öfkeliler. Özellikle Batmanlı olan bakanın hemşerilerinden geliyor tepki. Bugün TEKEL işçilerinin ülke sınırları dışından gelen misafirleri de vardı.

işçiler soğuk havaya rağmen yaktıkları ateşler etrafında bekleyişlerine devam ediyorlar. Yarın yapılacak olan açıklamaya göre direnişin alacağı şekil netleşecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*