Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » BEDAŞ Direnişi 200. Günün’de Direnen İşçiler BEDAŞ Önün’de

BEDAŞ Direnişi 200. Günün’de Direnen İşçiler BEDAŞ Önün’de

 BEDAŞ önün’de 200 gündür direnen enerji işçileri ve onlarla dayanışmaya gelen kurumlar. Dün gece saat 19.00’da Taksim Talimhane’de toplanarak BEDAŞ önüne kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

 
Saat 18.30’dan itibaren toplanan kitle halaylar ve sloganlar ile eylem saatini bekledi. 19.00’da kortej oluşturarak Talimhane’den yürünerek BEDAŞ önüne gidildi. İşçilerin gür ve güçlü sloganları yürüyüş boyunca hiç kesilmedi.
 
Yürüyüşte sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Hırsız, katil CLK”, “Sendika haktır engellenemez”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı. BEDAŞ bahçesine yaklaşıldığında ise çevik kuvvet polislerinin kapıları tuttuğu görüldü.
 
DİSK Enerji–Sen Genel Başkanı Ali Duman, DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Ali Çerkezoğlu, DİSK İstanbul Dönem Sözcüsü ve Bank Sen Genel Başkanı Önder Atay, DİSK Sine Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, DİSK Basın İş, Nakliyat İş, Sosyal İş, Dev Turizm İş üye ve yöneticileri, HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem yürüyüşte yerlerini aldı. Ayrıca İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Halkevleri, ÖDP, EMEP, HDP, ESP, Politeknik, Sosyalist Gençlik Derneği, Liseli Genç Umut, Sürekli Devrim Hareketi, UİD-DER, LÖB, BEKSAV, Emeğe Ezgi gibi pek çok kurum üyeleri de eyleme katıldı.
 
Ayrıca İşçi Meclisi okurlarıda eyleme katılarak BEDAŞ işçilerinin yanında yer aldılar.
Eyleme direnişte ki Maltepe Üniversitesi İşçileri, Zet Farma İşçileri ve Ülker İşçileri’de  katıldılar.

BEDAŞ önünde ilk açıklamayı Enerji-sen Genel Başkanı Ali Duman Yaptı. Duman Konuşmasına gelen kurumları selamlayarak ve yanlarında olmalarının direnişi daha da büyüttüğünü belirterek başladı.

Ali duman konuşmasının devamında  “direnişin 200. gününe geldiklerini ve bugün burada direnişçilerin kürsüsünü kuracaklarını, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporunun da burada açıklanacağını belirtti.”
 
“Soma, Torunlar, Ermenek’i yaşadık biz. İşçi ölümlerini engellemek için mücadele ettik. Soma yaşandıktan sonra Enerji Bakanı ‘gömleğimi 3 gün değiştirmedim, işçiler bize söyleseydi’ dedi. Biz 7 aydır BEDAŞ işçileri olarak söylüyoruz, ne yapıyorlar. Faruk Çelik ‘işçilerin can güvenliği koşulları yoksa çalışmayabilirler’ dedi. Biz 21 Temmuz’da yarım gün iş bıraktık, sonuç 26 işçinin işten atılması oldu. Bu direniş tüm işçilerin direnişidir.Biz iş güvenliği dedikçe onlar iç güvenlik deyip özel güvenliği, polisi üzerimize saldılar. Biz kazanana kadar buradayız.” dedi
 
Ardından Milletvekili Süleyman Çelebi söz alarak kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında enerji işçilerinin destan yazdığını ve bu direnişin önemli olduğunu belirten Çelebi herkesi direnişle dayanışma içinde olmaya davet etti.
 
Daha sonra kürsüye direnişçi işçiler geçti. İlk sözü atılan 27 BEDAŞ işçisi arasında yer alan Recep aldı ve “Dördüncü mevsimdeyiz, her kışın bir baharı var, bahar zafer getirecek” dedi. Zet Farma direnişçilerinden Nakliyat İş üyesi bir işçi söz aldı ve “Yaşasın sendikal mücadelemiz, yaşasın DİSK” dedi. Maltepe Üniversitesi Hastanesi direnişçileri adına Dev Sağlık İş üyesi bir işçi de 85 gündür direndiklerini, bir eylemde yönetim binasını da işgal ettiklerini, orada polis saldırısında kendisinin kolunun kırıldığını ancak her şeye rağmen başaracaklarını söyleyerek “Zafer direnen işçinin olacak” dedi. DİSK Gıda İş üyesi bir Ülker işçisi, tüm işçilerin aynı direniş kervanında yer aldıklarını ve tüm direnişlerin ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.
 
işçilerin ardından son sözü İSİG Meclisi aldı. Bu gün açıklayacakları Raporun kısa bir özetini okudular.
 
“hükümetin “iş yasası çıkınca işçiler artık ölmeyecek. Hiçbir işçi sendika gerekçesi ile işinden olmayacak” dediği ancak BEDAŞ örneğinde olduğu gibi işçi sağlığı ve iş güvenligi isteyen işçilerin işten atıldığı belirtildi. İSİG Şubat 2015 İş Cinayetleri raporu da eylem sırasında açıklandı. Rapora göre 2015 şubat ayında en az 81 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.”
 
Ardından BEDAŞ işçilerinin basın açıklaması okundu açıklamanın ardından Grup Emeğe Ezgi bir müzik dinletisi verdi. Eylem halaylar ve sloganlar ile sona erdi. Ayrıca eylemde Yazar Yaşar Kemal’de unutulmadı bugün uğurlanan usta yazar Yaşar Kemal’in de sayaç okumacı bir enerji işçisi olduğunu hatırlatarak “İnce Memed’e selam olsun” dendi.
 
 
20150302_191759-1024x768
 
20150302_195235-1024x768
 
20150302_190617-1024x768
 
 
 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*