Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Direnişin 100. Gün’ünde Direniş Halay’ına Polis Saldırdı

Direnişin 100. Gün’ünde Direniş Halay’ına Polis Saldırdı

Bugün Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Acun Karadağ ve Veli Saçılık’ın Yüksel Caddesi’nde devam ettirdikleri direnişin tam 100. günüydü.

100. gün çağrısı yapılmıştı;

“Sevgili Dostlar,

Perşembe günü (16 Şubat) direnişimizin 100. günü. Yüzüncü günümüzde yüz kişilik halay kuralım dedik. Omuzbaşımızda sizleri de görmek isteriz. Katılırsanız çok mutlu olacağız. Bir de, katılmazsanız yüz kişi olamayız.

Bekleriz. Çok sevgiler, selamlar.”

Çağrıya yanıt olarak, yüz değil yüzlerce kişi Yüksel Caddesi’nde direniş alanında toplandı.

Nuriye Hocanın, “Emekçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız!” sloganı güçlü bir şekilde atıldı.

Ardından Semih Hoca ” Adaletsizliklerin karşısında olduk, olacağız ve adalet yerini bulana dek direneceğiz!” diyerek devam etti.

Sonra Acun Hoca ” 100 gün bir insan sokakta oturur mu? Oturur. 100 gün bir şeyi bağırır da duyulur mu? Duyulur. Bizler burda 100 gündür oturuyor olmanın gururunu taşıyoruz, utancı da hükümete ait, herkes payına düşeni alsın”

Veli Saçılık ” Nuriye Hocam 100 gün önce başlattı bu direnişi ve bizlere bir iradenin zulmün kalelerini yıkabileceğini gösterdi”

diyerek tamamladı.

Sonrasında şarkılar söylenmeye başladı, halaya duruldu.

Halay başladıktan yaklaşık 5 dakika sonra ise polis azgınca kitleye saldırıp, gaz atarak, darpla gözaltı yaptı. Gaz atıldığı sırada,kısa süre önce ameliyatla kalbine pil takılmış olan Acun Hoca fenalaşarak, hastaneye kaldırıldı. Direnişin kapanışı bugün direnişçiler olmadan destekçi arkadaşlar tarafından yapıldı.

Gözaltına alınan 11 kişiden ismine ulaşılanlar; Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Veli Saçılık, Perihan Abla, Dağsu Sönmez, Adem Aykan, Cem Demirel.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*