Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Direnişçi işçilerden sınıf dayanışması

Direnişçi işçilerden sınıf dayanışması

Bugün İstanbul çeşitli sektörlerden direnişteki işçilerin dürenlediği ortak bir eyleme sahne oldu. Grev hakları gasp edilen ve direndikleri için işten atılan ve direnişlerini sürdüren 305 THY çalışanı HAVA-İŞ üyesi , sendikalı oldukları ve haklarını talep ettikleri için işten çıkartılan ve direnişte olan 120 ENERJİ-SEN Bedaş işçisi, sendikalaştıkları için işten çıkarılan NAKLİYAT–İŞ üyesi Borusan işçileri ve maaşlarını alamadıkları için direnen ve işten çıkartılan HEY-TEKSTİL işçileri bugün Taksim’de ortak işçi eyleminde biraraya geldiler.

Galatasaray Lisesi önünden kortej oluşturarak yürüyüşe geçen işçilerin eylemini destekleyen çeşitli oda, sendika ve siyasi parti temsilcileri “Direnen İşçiler Onurumuzdur” pankartı arkasında yürüdüler. Son dönemde CHP’nin işçi eylemlerine katılarak sınıf çelişkisini AKP karşıtlığı içerisinde eritmek istediği sıkça görülmeye başlandı. Bu eylemde de CHP milletvekilleri en önde yer aldılar.

Eyleme Enerji-Sen işçileri her zamanki disiplinleri ve kitlesellikleriyle katıldılar.

DİSK Nakliyat-İş üyesi işçilerin kendi direnişleri anlaşmayla sonuçlanmasına karşın eyleme katılmaları anlamlıydı.

Dün TOBB ve İSO önünde eylem düzenleyen Hey Tekstil işçileri bugünkü eyleme de coşkularını ve direnme kararlılıklarını taşıdılar.

Hava-İş üyesi oldukları için işten atılan THY işçileri de kendilerine özgü direnişçi azimleriyle eylemdeydiler.

Bedaş, Hava-İş (THY), Hey Tekstil, Nakliyat-İş ve Tümtis üyesi işçilerin katıldığı yürüyüş Taksim meydanında Bedaş işçisi Hacı Ömer tarafından okunan basın açıklamasının ardından Bedaş önüne yürünmesiyle devam etti. Bedaş önünde çeşitli kurum temsilcileri direnişçi işçilere destek mahiyetinde konuşmalar yaptılar. Eylem, oda ve sendika temsilcilerinin BEDAŞ yönetimiyle görüşmeye çıkmasının ardından kurulan işçi kürsüsünde söz alan Hey Tekstil ve THY işçilerinin konuşmalarıyla sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*