Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » #DİRENİŞÇİ İş güvencemiz kırmızı çizgimizdir!

#DİRENİŞÇİ İş güvencemiz kırmızı çizgimizdir!

Dev Sağlık-İş ve SES bugün Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Taşeron cumhuriyetine, kıdem tazminatının gaspına, özel istihdam bürolarına karşı #DİRENİŞÇİ” sloganıyla örgütlenen  eyleme sendika temsilcileriyle birlikte çok sayıda SES üyesi kamu emekçisi ve taşeron sağlık işçisi katıldı.

Saat 12.30’da Başhekimlik önünde biraraya gelen işçiler kölece çalıştırma stratejisi anlamına gelen ulusal istihdam stratejisine karşı çıktılar. “Direne direne kazanacağız”, “Milyonlar aç, milyonlar işsiz işte kapitalist sisteminiz” sloganlarının atıldığı eylemde “Köleliğe karşı #direnişçi”, “Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir, yok edilemez!” yazılı dövizler açıldı.

Dev Sağlık-İş ve SES adına okunan basın açıklamasında, hükümetin ajandasına giren yeni paketin işçileri güvencesizliğe mahkum edeceğine değinildi. “Bizler çok iyi biliyoruz ki ulusal istihdam stratejisi özünde ucuz iş gücü yaratma stratejisidir. Bu stratejinin alt başlıkları olarak kamuoyuna duyurulan her müjde, işçi sınıfı için değil sermaye için müjdedir. Kıdem tazminatının fona devredilmesi işverenleri işçi atmanın yüklerinden kurtarmaya yönelik bir hak gaspıdır.” ifadelerine yer verildi. “11 yıllık iktidarı boyunca taşeron işçi sayısını 4 katına çıkaran ve kamuyu 600 bin taşeron işçinin işvereni haline getirerek devleti en büyük taşeron patronu yapan AKP hükümetinin bizlere vaat edecek hiçbir şeyi kalmamıştır.” denildi.

CIMG1390

“Müjdeli bir gelecek mücadelemizle kazanılacak!” vurgusu yapılan eylemde işçiler için hayati olan iş güvencesinin sınıfın tüm gücüyle savunulması gerektiği öne çıkarıldı, tüm işçiler iş güvencesine, kazanılmış haklara sahip çıkmak için birlikte mücadeleye çağırıldı.

Açıklamanın ardından söz alan Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Yüksel Kaya, gündemdeki paketin sermayenin sınıf çıkarlarına hizmet ettiğini vurgulayan bir konuşma yaptı. Kaya, “70 yıllık kazanılmış haklarımızı gaspetmek istiyorlar, izin vermeyeceğiz. İşçilerin artık geriye adım atacak yeri kalmadı. Bu kez eskisi gibi olmayacak, bu kez sermaye geri adım atmak zorunda kalacak.” dedi.

 CIMG1392

Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*