Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Direniş Kürsüsü İşçilerin

Direniş Kürsüsü İşçilerin

Greif Direnişiyle Dayanışma Komitesi tarafından geçen hafta ilki  gerçekleştirilen Galatasaray Lisesi önündeki eylemlerin ikincisi saat 16.00’da gerçekleştirildi.

Komite adına direniş sürecinde yaşanan saldırılar ve sonrası ile ilgili kısa bir bilgilendirmenin ardından direniş kürsüsü kuruldu.

İlk sözü Greif işçileri aldı; Greif işçisi direnişin başından bu yana kararlı olduklarına vurgu yaparak. Yaşanan polis saldırısını kınadı. İşçi direnişin patronlara, polis şiddetine ve sendika bürokrasisine karşı olduğunu, başından beri işçilerin taşeron ve kölelik koşullarına karşı bir irade ortaya koyduklarını söyledi. Direnişlerinde her türlü baskıya ve ihanete rağmen kararlı olduklarını ve zafer elde edene kadar direneceklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.

Adsız

Ardından yaklaşık üç yıldır direnişte olan Hey tekstil işçileri söz aldı. Hey tekstile direnişçisi Zeki Gördeğir direnişlerinin uzun bir yıla yayıldığını, son altı aydır eylem yapamadıklarını bunda hem direnişin uzun sürmesi, hemde maddi zorluklar olduğunu dile getirdi. Gördeğir konuşmasının devamında patronlarının burjuvazinin ve burjuva partilerinin sevdiği bir yüz olduğunu bu nedenle direnişlerinin sıkıştığını söyledi. İşçilerin maddi zorlukları yüzünden direnişi bırakmak zorunda kaldığını, buna rağmen direniş çadırını defalarca kaldırsalar da kurduklarını ve kuracaklarını söyledi. Patronlarından hesap soracaklarını ve kazanana dek direneceklerini herkesi direnişe katkı sunmaya çağırdı.

Ardından İnşaat İşçileri Sendikası Girişimi adına bir işçi kürsüde söz aldı. İşçi Greif direnişini selamladığı ve başarılar dilediği konuşmasında, kendilerinin de TOKİ konutlarında bir işgal eylemi yaparak taleplerini elde ettiklerini ama bunun bir kazanım olmadığını daha başlangıç olduğunu söyleyerek sözlerini bitirdi.

lalallalalla

İşçilerin konuşmalarının ardından Dayanışma Komitesi adına basın açıklaması okundu.

Açıklama şu şekilde;

“Greif işçisi; işi, aşı, onuru için direniyor. Patron sınıfı köle işçiler istiyor. Düşük ücretle, sendikasız, sigortasız ve güvencesiz çalışacak işçiler istiyor. Greif işçileri bu kölelik koşuluna karşı direnişte. Greif işçileri daha insanca yaşana bilir bir ücret istiyor. Fabrika yaşamını bölüp parçalayan 44 taşeronun kaldırılmasını istediler.

İşçiler 10 Şubat’ta Hadımköy’de bulunan Greif çuval fabrikasında 600 işçi ile direniş başladı. Direnişin önüne çıkan ilk engel işçilerin üyesi olduğu DİSK-Tekstil Sendikasının yöneticileri oldu. Genel başkanlığını Rıdvan Budak’ın yaptığı bu yönetici ekip, işçilerin değil patronun temsilcisi olarak çalışıp üyesi olan işçilere açıkça ihanet ettiler.

Hadımköy fabrikasında ki direnişi sona erdirmek için 10 Nisan sabahı fabrika polis gücüyle kuşatıldı. Adeta direnişi devrimci tutsaklara yönelik olarak yapılan 19 Aralık hapishane katliamına benzer  tarzda bir devlet saldırısı düzenlendi.

İşçile, devrimci basından muhabir arkadaşlar darp edilerek gözaltına alındı. Fabrika çatısına çıkan 12 işçinin direnişi gece saatlerine kadar devam etti.

Aynı gün direnişe destek veren Greif’e ait Sultanbeyli Ünsa fabrikasından 24 işçi işten atıldı. 14 Nisan’da işçilerin tüm yasal haklarının verileceğine  ve direnişteki işçiler hakkında dava açılmayacağına dair Greif direnişçilerinin haklı talebi reddedilerek, sendika ile Greif yönetimi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

DİSK Genel merkezinin de dahil olduğu bu süreç, direnişe vurulan bir darbe olurken, sınıf savaşımı burjuva yasalara saygı göstermek, sendikacılığı ise mevki edinmek ve koltuklarını korumak olarak ele alan sendikacıların ihanet belgesi oldu.

İşçiler;direnerek, öğrenerek örgütlü birleşik bir güç haline gelmeyi de başaracaktır. İşçi kanı emerek semiren sermaye sınıfı ve onların içimizdeki uzantılarını tarihin çöplüğüne gömeceğimiz günlerde gelecektir.”

Eylem “Greif İşçisi Direnişin Simgesi”, “İşgal Grev Direniş” sloganları ve Taksim 1 mayısına çağrı ile sonlandırıldı.

10259529_690484001012146_772656039_n

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*