Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Direniş Defilesi

Direniş Defilesi

İstanbul Bomonti’deki Kazova Tekstilin  satılmasıyla kıdem tazminatları ve 4 aylık maşları ödenmeden işten çıkartılan işçilerin başlattıkları grev kapsamında direniş defilesi düzenlenecek.

28 Eylül Cumartesi günü düzelenecek defileye Pelin Batu, Orhan Alkaya, Şenay Aydın, Deniz Ülperi, Nejat Yavaşoğulları, Cengiz Bozkurt, Nilüfer Açıkalın gibi isimler destek veriyor. Defileye iki kazak modeliyle Barboros Şansal da katılacak. Ünlü isimler defilede işçilerin kendi ürettikleri kazakları podyumda sergileyecekler.

Aylarca maaşları ödenmeyen daha sonra da işten çıkarılan Kazova tekstil fabrikası işçilerinin şubat ayında fabrika önünde çadır kurup nöbet tutarak ve İstiklal Caddesi’nde eylem yaparak başlayan direnişi farklı bir boyuta taşındı. İşten çıkarılan 12 işçi önce patronlarının bazı makineleri kaçırırcasına taşıdığı fabrikayı işgal etti, daha sonra da arızalı makineleri tamir ederek üretime başladı.

İşçiler artık işgal ettikleri fabrikalarında hem üretim yapıyor hem de ürettiklerini satarak geçimlerini kazanıyor. Dünyaca ünlü markaların fason üretimini yapan işçiler, mağazalarda 300 liraya satılan kazakları en uygun fiyata halka ulaştırabilmek için gece gündüz çalışıyor.

Patronsuz bir üretim sistemini yerleştirmek isteyen işçilerin hedefiyse kooperatif kurarak halka kaliteli ürünü ucuza satmak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*