Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Direnen İşçiler Korteji Taksim’de!

Direnen İşçiler Korteji Taksim’de!

Direnişteki Karşı, Greif, Kazova ve Feniş işçileri, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na “Direnen İşçiler Korteji” adı altında birlikte yürüyeceklerini duyurdu.
İstanbul Galatasaray Meydanı’nda dün basın açıklaması yapan direnişçi işçiler, “Direniyoruz…1 Mayıs’ta Taksim’e birlikte yürüyoruz!” yazılı pankart açtı. Direnişçi işçiler, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” sloganları attı.

BU KAVGA BİZİM KAVGAMIZ
Karşı gazetesinin aniden kapatılmasıyla gasp edilen hakları için işyerini terk etmeme eylemi başlatan, 17 gündür direnişte olan Karşı emekçilerinden Burak Öz, “Bizler, 1 Mayıs’ı direnişte karşılayan işçiler olarak 1 Mayıs’ı hep birlikte kutlayacağız. 1 Mayıs alanı olan Taksim Meydanı’na birlikte yürüyeceğiz” dedi.
Taşeron sistemine ve kölelik koşullarına karşı 79 gündür direnişte olan Greif işçilerinden Orhan Purhan ise “Bu kavga bizim kavgamızdır. 1 Mayıs, 1886’dan bugüne sömürüye karşı direnen işçilerin, bu uğurda bedel ödemekten çekinmeyen işçilerin kavgasıdır” diye konuştu.

ÖFKEMİZLE YÜRÜYORUZ
AKP Hükümeti’nin 39 bin polisi, 50 TOMA’sıyla emekçilerin Taksim’e çıkmaması için elinden geleni yapacağını belirten Purhan, “Ancak Haziran Direnişi’nden, işgal ettiğimiz işyerlerimizden öğrendiklerimiz sayesinde onların saldırılarına karşı direnmesini iyi biliyoruz. 1 Mayıs Meydanı’na, 1 Mayıs’larda kaybettiklerimizin, Gezi Direnişi’nde kaybettiklerimizin, ILO rakamlarına göre her yıl çalışırken ölen 2 milyon 300 binden fazla işçinin öfkesiyle yürüyeceğiz” dedi.

YATAĞAN İŞÇİLERİNE SELAM
Termik santralların ve maden yataklarının özelleştirilmesine karşı direnişlerini sürdüren Yatağan işçilerinin mücadelesini de selamlayan Purhan, “Direnen işçiler, birleşe birleşe ve direne direne kazanacaklardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yaşasın sınıf dayanışması! Yaşasın 1 Mayıs! Söz yetki karar çalışanlara!” diyerek sözlerini tamamladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*