Anasayfa » GENÇLİK » #diren öğrenci evi

#diren öğrenci evi

Utanarak atılmış utangaç bir başlık aslında bu. Özel hayatın, birey haklarının saklandığı meta olan evlerden direniş çağrısı yapar hale geldik. Mantık çerçevesinde düşünüldüğü takdirde yasayla kanunla yapamayacaklarını bildikleri halde öğrenci evlerini “kızlı, erkekli” kalınmasını denetlemeye niyet etmenin daha başka nedenlerini aramak gerekmektedir.

Neoliberal muhafazakâr burjuva hükümetin başbakanı R.Tayyip Erdoğan’ın “Öğrenci evlerini denetleyeceğiz.” Çıkışı havaya sıkılmış kurşun değildir. Çağrısına kulak beklediği kesimler özellikle kadın öğrencilerin aileleri, YÖK ve emniyet. Disiplin soruşturması açılması, okullardan uzaklaştırılmak, keyfi gözaltılar, insanlık onurunu rencide edici tutumlar vs. öğrencilerin toplumsal yaşamında sıkça karşılarına çıkan olaylardır. Biz öğrenciler zaten sürekli karşımızda YÖK ve emniyeti bulduğumuz için YÖK’ün çıkarabileceği genelgeleri, polisin yapacağı baskınları vs. ensemizde hissediyoruz.

Meselenin esas önemli ayağı ise aileler başta olmak üzere “kızlı, erkekli” kalınmasından şikâyetçi olan komşular. Akp sözcülerinin Gezi Parkı’nda ki fiili işgalle ilgili gençlerin oraya sadece içki, uyuşturucu ve seks için gittiğini belirtmeleri gençliğe bakış açılarını yansıtmaktadır. Kapitalist toplumun kurumlarından olan aile kavramı devrimciler için salt sevgi temelinde olmadıkça köhnemiş, gerici bir baskı unsuru olarak mahkûm edilmiştir. İtaatkâr, cinsler arasında ki ilişkiyi izole eden, sorgulamayan, tüketim üzerinden gelişen muhafazakâr yaşam tarzının dayatılması gençliğin kabına sığmayan yönlerini aile, devlet, din kurumları arasında sönümlemeyi amaçlamaktadır. Dinen sakıncalı, aile gözünden güvensiz, devlet yönüyle de sakıncalı olan “kızlı, erkekli” öğrenci evleri denetlenmesi kapitalist muhafazakâr bir ahlak bakışı açısından insanlık onurundan, birey ve toplumsal hak ve özgürlüklerinden çok daha önemli hale gelmektedir.

Burjuva ahlaken bile mekânların en girilmez alanı olarak kabul edilen evler dahi AKP hükümetinin hedef alanına girmiş bulunmaktadır. Seçim sürecine girilmesiyle kristalize olan gerek Akp gerek diğer burjuva partilerin söylemlerinin hiç biri biz gençlerin taleplerinin boğulmasından başka bir anlamı ifade etmemektir. Cinsler arası dolayımsız, özgür bir ilişki talebi ne burjuva ahlaka sığar, ne de burjuva partilerin ufkuna sığar. Zamanda, mekanda, yaşamda özgürlük kavramının her geçen gün egemenler tarafından saldırıya uğrayan yaşamlarımızda biz gençler için yakıcı bir taleptir. Burjuva ahlak ve kurumlarını mahkum edecek zamanda, mekanda, yaşamda özgürlük kavramını Gezi Ruhuyla ileri taşımak biz gençlerin görevidir.

SINIFSIZ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*