Anasayfa » GÜNDEM » Diren Bakırköy

Diren Bakırköy

Bakırköy Atatür Spor ve Yaşam Köyünün Beşiktaş Spor Kulübüne devredilmesinin ardından Diren Bakırköy Çamlık Forumu bir araya gelerek işçi ve emekçilere ait olan bu alanın rant ve talana açılmasına izin vermeyeceklerini belirttiler. Diren Bakırköy  Çamlık Parkı forumunun yaşanan bu rant saldırısı sonrasında yapmış oldukları açıklamayı yayınlıyoruz.

BAKIRKÖY’Ü RANTA AÇANLARA SESLENİYORUZ, BAKIRKÖY SATILIK DEĞİL!

Değerli Bakırköylüler, komşularımız! Son günlerde basında yer alan kimi haber ve açıklamalar bizleri bu basın açıklamasını yapmaya zorunlu kılmıştır. Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü olarak, Bakırköylülere yıllarca hizmet vermiş, içerisinde futbol sahaları, açık ve kapalı tenis kortları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, kapalı yüzme havuzu, kreşler, açık ve kapalı spor salonu, açık voleybol sahası, çocuk odası, resim atölyeleri, görme engelliler sesli kütüphanesi, kütüphane, basketbol sahaları, Bakırköy’ün 21 amatör mahalle takımının yer aldığı spor kompleksinin Beşiktaş Spor Kulübü’ne devredildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Beşiktaş Spor Kulübü Fikret Orman, 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilen 2015 yılı olağan idari ve mali genel kurul toplantısında kulübe kazandırdıkları yeni tesis hakkında bilgi verdi. Orman, tesisle ilgili “Bakırköy’de Olimpiyat Köyü olarak bilinen tesisi devraldık. Böyle bir tesisi bize verdiği için sevgili dostum Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na tüm camiam adına çok teşekkür ediyorum.

Burası Bakırköy Adliyesi’nin hemen yanında 50 dönüm bir arazidir. Bir olimpiyat köyü gibi yapılmıştır. Burayı bütün amatör şubelerimizi toplayacağımız bir şekilde dizayn edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Yine bu yönde basına, anlaşmanın tamamlandığını bildiren açıklamalarda bulunan Fikret Orman; 16 Mayıs Pazartesi akşamı Lig TV’de yayınlanan ‘Maraton’ adlı programda; Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Kompleksini devraldıklarını, yatırımlarıyla iyileştirilerek E-5’in kenarındaki bu önemli alanı Beşiktaş Spor Kulübü’nün alt yapısına kısa zamanda açılacağını belirtti.

Toplantıda gerçekleştirdiği sunumda Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nden görüntülerle sunumunu gerçekleştiren Fikret Orman geçtiğimiz aylarda Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile bir araya gelmiş, el sıkışan pozları basına yansımıştı. Gezi Direnişi’nden bu yana ülkenin ve Bakırköy’ün sorunlarına eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi temelinde yaklaşarak, insanca bir yaşam mücadelesi veren Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu üyeleri olarak 14 Mayıs Pazartesi akşamı toplanarak gelişmeleri değerlendirdik.

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun ilk günden bugüne görev zaafiyeti, antidemokratik uygulama ve çıkışları, Bakırköy’ü pazara açan hamleleri başta olmak üzere çok sayıda konuyu tartışarak açığa çıkardığımız bazı soruları sormayı, demokrasimiz ve Bakırköyümüz adına bir sorumluluk biliyoruz.

1-Sözü dolandırmadan, kime hizmet üretmek adına görevdesiniz?

2-Beşiktaş Spor Kulübü Fikret Orman’ın kesinleşmiş ve bir anlaşmanın sonuna gelindiğini ifade eden açıklamalarının ardından görüştüğümüz, bilgi aldığımız belediye meclis üyeleri, ilçe başkanı ve belediye yetkililerinin iradesi dışında kapalı kapılar ardında aldığınız gizli kararlar yönetim anlayışınızın somut hali midir?

3-Bakırköy, Bakırköylünündür. Kamunun arazisini, spor tesisini Bakırköylünün bilgisi ve izni olmaksızın satışa çıkartacak yetkiyi ve cürreti nereden buluyorsunuz?

4-Sosyal belediyecilik fikrinden hızla uzaklaştırdığınız Bakırköy’ü, ranta ve pazara açarken hangi sıfat ve kimlikle hareket ediyorsunuz?

5- Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın resmi toplantısında açıkladığı devir işlemini yalanlayabiliyor musunuz?

Aksi yönde bir açıklama yapmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz. İçerisinde Yüce Spor, Bakırköyspor, Osmaniye İstiklal Spor, Yeşilköy Spor, Şenlikköyspor, Sümerspor, Zara Spor, İncirlispor, Aslanspor, Bakırköy Gençlik Spor, Ataköy Çobançeşme Spor, Ataköy Spor, Barışspor, Bakırköy Bocce, THY Spor, Dostlukspor, Kemahspor, Kartaltepe Spor, 1903 Spor gibi mahalle amatör kulüplerinin de yer aldığı, 60’a yakın taşeron işçinin çalıştığı, Bakırköylülerin yararlanabileceği tek işlevli spor kompleksini işlevsizleştirerek satışını gerçekleştirmenin kabul edilebilir, hafife alınır bir yanı yoktur! Gezi’nin yıldönümüne yaklaştığımız şu günlerde, kamu yararının büyük bir aymazlıkla hiçe sayılması, sıradanlaştıralamayacak boyutta bir cinayetin habercisidir! Emeğe, işçi haklarına, doğaya, insanca yaşam haklarına, Bakırköylünün sağlıklı yaşam hakkına dönük açık bir saldırı niteliği taşıyan bu işleme sessiz kalınamaz. Aylardır bitmeyen ‘tadilat’ oyalamacasıyla Bakırköylünün kullanımına kapadığınız yüzme havuzu ve diğer spor komplekslerinin işlevsizleştirerek satışına zemin hazırladığınız aşikar. Tipik bir rant senaryosu olarak kapalı spor salonunda ‘kendiliğinden’ çıkan yangın, komedinizin son perdesidir. Kendinden menkul, Kerimoğlu’nun ağzından çıkan sözlerle yönetilen bir belediyeyi ve onun beslendiği siyasal anlayışı reddediyor ve konuya ilişkin ivedilikle bir açıklama yapılmasını, meselenin belgeleriyle açığa çıkarılmasını bekliyoruz. Konunun takipçisi, eylemcisi olacağız.

DİREN BAKIRKÖY ÇAMLIK PARKI FORUMU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*