Anasayfa » BASINDAN » Dink cinayetinde MİT parmağı

Dink cinayetinde MİT parmağı

İSTANBUL- Hrant Dink cinayeti davasının avukatı Fethiye Çetin dava sürecini ve soruşturmaları konu aldığı “Utanç Duyuyorum-Hrant Dink Cinayeti’nin Yargısı” isimli kitabında cinayet emrini MİT’in verdiğini yazdı.

CNN TÜRK’de Şirin Payzın’ın sunduğu ve Hrant Dink Davası’nın konuşulduğu “Ne Oluyor?” programına katılan Çetin, MİT’in Kürdistan’da Kriptoloji uzmanı olarak çalışan ve adının Ramazan Dündar olduğunu söyleyen bir kişinin kendilerine belgeleri nasıl verdiğini anlattı.

Çetin, bu görevlinin elinde Dink cinayetine ilişkin önemli bir belge olduğunu, Halep’teki Fransız Konsolosluğu’na gitmeleri halinde belgeleri kendilerine verebileceğini söyledi.

MİT GÖREVLİSİ HALEP’E KAÇTI

Çetin, MİT görevlisinin; teşkilattaki yeni yönetmelikle meydana gelen bazı çözülmelerden her şeyin ortaya çıktığını, operasyonlara katılanların hemen hemen hepsinin suça bulaştığını ve kendisinin de Fransız istihbaratına sığınmak için Halep’e geçeceğini söylediğini belirtti.

Çetin, kriptonun çözümünü de Ramazan Dündar’ın tarifiyle yaptıklarını belirterek, kriptonunu çözümü esnasında Dündar’la aralarında geçen diyalogları anlatırken verilen belgeleri incelediklerini ifade etti. Avukat Çetin, gerçekten Kiril alfabesini yukarıdan aşağıya saydıklarında Hrant isminin ortaya çıktığını söyledi.

Fethiye Çetin, kriptoyu çözdükten sonra Dündar’la yaptıkları görüşmeye de kitabında şu şekilde yer verdi: “Evrakın sonunda MİT’in iç yönetmeliği gereği 80-85 kurum içerisinde infaz emridir(…) MİT içerisinde çözülmeler başladı. Kanada istihbarat servisinin (CSİS) bu konuda bilgisi var. MİT ile CSİS arasında bağlayıcılık sözleşmeleri var, ortaya çıkarmıyorlar. Davayı AİHM’ye taşıyın. Burada dava bitmez, katili yatar, azmettirenler gezer. AİHM’ye giderseniz tanık olarak bilgi veririm.”

SAVAŞ BULDAN CİNAYETİ BELGELERİ

Çetin kitabında, MİT çalışanından aldıkları iki belgeden birinin de Savaş Buldan cinayetine ilişkin olduğunu yazdı. Kendisinin görüşmelerden sonra savcılığına gittiğini ve MİT’in cevaplandırması istemiyle bir dilekçe sunduğunu söyleyen Çetin, ancak gelen kısa cevapta Ramazan Dündar isimli bir personelleri olmadığı, fotokopi belgelerinin ise MİT’e ait olmadığının yazdığını aktardı.

ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*