Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Dink cinayeti: Emniyet-Erhan Tuncel görüşmesinin raporu ‘bulunuverdi’

Dink cinayeti: Emniyet-Erhan Tuncel görüşmesinin raporu ‘bulunuverdi’

Hrant Dink Davası’nda Trabzon Emniyeti’nde görevli polisler ile istihbarat elemanı Erhan Tuncel arasında cinayetten 4 ay önce yapılan görüşmenin F3 adlı raporu 8 yıl sonra “bulunuverdi”. Raporda görüşmenin içeriğinin F4 adlı raporda ama o rapor “arşivden silinmiş”

Agos gazetesi Genel YayınYönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin davanın iddianamesi yenilenirken, kendisi de 26 sanık arasında bulunan Emniyet İsstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç cinayete ilişkin 8 yıl sonra Emniyet’te yaptığı araştırmada cinayete ilişkin 16 klasör “buluvermişti”. Radikal’in haberine göre, Dinç tarafından savcılığa sunulan klasörler içinde 14 Eylül 2006 tarihli “F3” adı verilen ve Emniyet görevlileri ile yardımcı istihbarat elemanı Erhan Tuncel arasında 12 Eylül 2006’da gerçekleşen görüşmenin raporu da ortaya çıktı.

‘Radikal dini gruplar’ konusunda 150 liraya

F3 adlı raporda Trabzon İstihbarat Şubesi’nde görevli “Memduh Aydın” kod adlı Mehmet Ayhan ile “Ünal Kartal” kod adlı Mehmet Uçar adlı polisler 12 Eylül 2006’da “Mehmet Kurt” kod adlı Erhan Tuncel ile Yomra’da buluştu. Görüşmenin “radikal dini gruplar” hakkında olduğu ileri sürülürken, “Örgütsel gelişmeler ve legal alan faaliyetleri konusunda aldığı bilgileri zamanında aktarması talimatı verilmiştir” ifadesi yer aldı. Görüşme bitiminde Tuncel’e 150 lira ödendiği de kaydedildi.

Görüşmenin içeriği F4’te ama F4 kayıp

Raporda asıl dikkat çeken ise “Buluşmada elde edilen bilgiler F4 haber formuna çıkarılmıştır” ifadesi oldu. Polis memurları ile Tuncel arasındaki görüşmenin içeriği ve dökümü anlamına gelen F4 dosyasının Trabzon Emniyeti ve İstihbarat Dairesi’nin arşivinde yapılan aramalara karşın “bulunamadığı” iddia edildi.

Buluşmaya katılan Uçar, kendisinin aracı kullandığını, görüşmeyi arka koltukta oturan Ayhan’ın yaptığını belirtti. Görüşme notlarının F4 raporunda bulunduğunu kabul eden Uçar, “Uzun zaman geçmesi, o tarihte yeni memur olmam, buluşmada araç kullanmam nedeniyle görüşmenin ve görüşme üzerine düzenlenen F4 içeriğini hatırlamıyorum” dedi.

Yok mu edildi?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bunun üzerine kayıp F4’ü Trabzon Emniyeti’ne sordu. Trabzon İstihbarat Şubesi’nce gönderilen yazıda; evrakın o tarihte “sehven düzenlendiğini” ve bu amaçla ikinci bir F3 raporunun tanzim edildiğini belirtti. Ancak savcılıkça yapılan incelemede, düzeltilmiş F3’ün o tarihte İstihbarat Dairesi’ne gönderilmediği anlaşıldı. Bu nedenle, şerh düşülen F3’ün sonradan tanzim edildiği kaydedildi.

İddianamede, bu F4’te Erhan Tuncel tarafından verilen Dink cinayetine ilişkin tetikçi Ogün Samast’ın adı ve cinayetin detaylarının yer aldığı savunuluyor. Bu nedenle raporun, Trabzon İstihbaratı’nın ve İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın kayıtlarından yok edildiği vurgulanıyor.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*