Anasayfa » GÜNDEM » Dilekçe demokrasisi

Dilekçe demokrasisi

Van depreminde, 4 yaşındaki Hatice ile 8 yaşındaki Elif’i, iki çocuklarını yitiren Çalışkan ailesi, Erciş Kaymakamlığı Psiko Sosyal Destek Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’nden aldığı belge üzerine Bursa’ya göçtü. Bursa Valiliği’ne başvurarak, barınacak bir yer istedi.

Recep Çalışkan anlatıyor: “Erciş’te bize verilen belgede gideceğimiz ildeki yetkililer tarafından barınma ihtiyacımızın karşılanacağı söylendi. Kendi imkanlarımla Bursa’ya geldim ve valiliğe gittim ancak vali beyle görüşemedim. Valilikteki yetkililer, Bursa Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gitmemizi istedi. Oraya giderek derdimi anlattım. Ancak bana Bursa’daki bütün yerlerin dolu olduğunu ve Bursa Valiliğine dilekçe vermemizin uygun olacağını söylediler. Dilekçenin sonucunda bize sadece gıda yardımı yapılacağını, barınma ihtiyacımızın karşılanamayacağını söylediler. Şimdi eşim ve çocuklarımla birlikte sokaklarda kaldık. Burada akrabalarım yok. Ben de çareyi parkta kalmakta buldum.”

Recep Çalışkan, eşi Handan ve 3 çocuğu ile Hamitler Mahallesi, Teoman Özel Parkı’nda! Kalacak yer bulamazlarsa, deprem bölgesine geri dönmeyi düşünüyorlar… (Özgür Gündem)

İki çocuğunu enkaz altında yitirmek, en büyük acıysa; iki çocuğunu depremde yitirmiş, üç çocuğunu kucaklayıp gelmiş bir aileye, çaldığı tüm kapıları kapatıp, sokağa atmak nedir?

Kış ortasında barınacak bir yer arayan acılı bir aileye, sadaka niyetine ekmek verip, barınma talebini reddeden bir vali, nedir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*