Anasayfa » BASINDAN » Dicle Ve Feritköskte yıkım

Dicle Ve Feritköskte yıkım

Diyarbakır’ın Dicle ve Feritköşk mahalleleri için de yıkım kararı alındığı ortaya çıktı.

Bakanlar Kurulu kararı ile kamulaştırılan ve yıkım kararı alındığı ortaya çıkan Dicle Nehri kıyısındaki Dicle ve Feritköşk Mahalleleri sakinleri, buna tepki göstererek “Dişimizle, tırnağımızla bu iki mahalleyi yarattık. Hilton’un manzarasını bozduğu için evlerimizi yıkmak istiyorlar. Sur gibi yıkmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 11 Temmuz 2017 tarih ve 8972 sayılı yazısı üzerine, 17 Temmuz 2017 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulunun, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Dicle ve Feritköşk Mahallelerini ‘riskli alan’ ilan ettiği ortaya çıktı. “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” un ek 1. maddesi uyarınca alınan karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile 18 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“Afet Riski” gerekçesiyle yıkım kararı alınmasına tepki gösteren vatandaşlar, “Bulunduğumuz yer Hevsel Bahçelerine bakıyor, aşağıda da Dicle Nehri var. Afet riski diyorlarsa, sel riskinin veya deprem riskinin olması lazım. Oysa burası Dicle Nehri’nden 80-90 metre yukarıda. Sel basma riski yok. Deprem riski diyeceklerse eğer, buranın altı yekpare bazalt kayalardan oluşuyor. Yukarıda mezarlığımız var. Mezar kazarken kazma, kürek kullanamıyoruz çünkü dibi kaya. Ancak kompresör getirip mezar yeri kazabiliyoruz” şeklinde konuştular.
kaynak:Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*