Anasayfa » GENÇLİK » Dicle Üniversitesi’nde Hizbulkontra ve polis saldırısı

Dicle Üniversitesi’nde Hizbulkontra ve polis saldırısı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde dün kendilerine Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübü adını veren öğrencilerin Kutlu Doğum Haftası’nda düzenleyecekleri etkinlik için bildiri dağıtmak ve afiş yapıştırmak istemesi üzerine iki karşıt grup arasında kavga çıkmıştı. Dün polisin gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ettiği öğrencilerin taşlı sopalı kavgasında 1’i polis 4 kişi de yaralanmıştı.

Dünkü olayların ardından bugün üniversite güne gergin başlarken, polis kampus içinde sıkı güvenlik önlemleri aldı. Batman, Şanlıurfa ve Mardin’den çok sayıda çevik kuvvet polisi ile zırhlı araçlar destek amaçlı Dicle Üniversitesi kampüs alanındaki Mimarlık, İlahiyat ve Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi girişlerinde güvenlik önlemi aldı.

TEKBİR GETİRİP, TOPLU HALDE ÖĞLEN NAMAZI KILDILAR

Bilge Gençlik Kulübü tarafından Dicle Üniversitesi Konferans Salonu’nda, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, “Peygamber Efendimiz” konulu konferans düzenlendi. Çevre illerden de gelenlerle birlikte yaklaşık bin kişi, salona girmeden önce salon önünde öğlen namazını kıldı. Namaz kılanlar arasında çarşaflı kadınlar ve sakallı sarıklı olanlar da dikkat dikkat çekti. “Kutlu Doğum Haftası’nı kazasız belasız geçirmeyi bize nasib eyle” şeklinde dua eden kalabalık, daha sonra konferansın yapılacağı salona geçip, ilahiler eşliğinde tekbir getirdi.

HAVADAN VE KARADAN GAZ BOMBALI MÜDAHALE

Öte yandan dünkü saldırıyı protesto etmek amacıyla Eğitim Fakültesi önünde biraraya gelen öğrencilere polis gaz bombaları ile saldırdı. Sık sık, “Dicle faşizme mezar olacak” sloganını atan DÜDER’li öğrencilere çok sayıda Eğitim Sen üyesi de destek verdi.

Eğitim Fakültesi önünden dün öğrencilere saldıran grubun bugün konferans düzenlediği Kongre Merkezi önünde açıklama yapmak isteyen öğrenciler, yürüyüşe geçti. Polisler ise, anons yaparak hiçbir açıklama ve yürüyüşe izin vermeyeceklerini duyurdu. Eğitim Sen üyeleri, barikatın kaldırılması için polis yetkileri ile görüştü. Yüzlerce öğrenci grup halinden yürüyerek, polis barikatını aştı. Kampüs içerisindeki Kongre Merkezi’nin önüne araziden yürüyüşe geçen öğrenciler, sık sık “Dicle faşizme mezar olacak” ve “Hizbul şeytan nerede Apocular burada” sloganları attı. Polis araziden yürüyen öğrencilere helikopterden de öğrencilere gaz bombası attı.

Öğrencilere destek vermek için DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk da üniversiteye geldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*