Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Diayang işçileri açlık grevine başlıyor

Diayang işçileri açlık grevine başlıyor

İki aydır haklarını almak için Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde bulunan fabrika önünde direnen Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi Diyang işçileri, 22 Ocak’ta açlık grevine başlayor. “Daiyang-SK işçilerinin kazanacakları zafer sadece onların değil, tüm emeğiyle geçinenlerin ve ezilenlerin olacaktır” diyen Birleşik Metal-İş emekten yana olan herkesi desteğe çağırdı.

Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu olan fabrika önünde haklarını almak için iki aydır direnen Daiyang işçileri, açlık grevine başlıyor.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası, işçilerin, yarın açlık grevine başlayacağını bildirdi.

“Sizi sigortalı çalıştırıyoruz, asgari ücretinizi ödüyoruz. Türkiye’de bundan iyisi can sağlığı daha ne istiyorsunuz?” diyerek 130 işçiyi işten çıkarmak zorunda bırakan Güney Kore’li patronların talimatıyla polislerin işçilere saldırdığı kaydedildi.

Yasak olduğu halde Güney Koreli patronların kendi ülkelerinden getirdikleri vatandaşları, grevdeki fabrikaya sokup üretim yaptırmaya çalıştığını kaydeden Birleşik Metal-İş Sendikası, “Ne gariptir ki bunu görüp devletin yetkililerini göreve çağıran işçiler kendi polisimizden dayak yiyor, hastanelik oluyor. Yani kanuna karşı gelenler değil, kanuna uygun davrananlar cezalandırılıyor” dedi.

Kanunsuzluk karşısında mülki amirler ve savcıların suskun kaldığını, emniyet ve polisin coplarla, göz yaşartıcı gazlarla işçilere saldırdığını belirten sendika, şunları keydetti: “Daiyang-SK işçileri anayasal hakları olan sendikalaşma ve toplu iş sözleşme imzalayarak insanca çalışma ve yaşama hakları için mücadele ediyorlar. Alınterinin karşılığını almak istiyor. Güney Koreli işverenler, sendikanın bütün tekliflerini ellerinin tersiyle itip işçilere ‘karın tokluğuna çalışmaya razı olun’ diyorlar.”

Daiygang-SK işçilerinin mücadelesinin ekmek ve hak mücadelesinin ötesinde, bir insanlık mücadelesi olduğuna dikkat çeken Birleşik Metal-İş, ” Bu nedenle Daiyang-SK işçileri bunca haksızlığı protesto etmek, bu ülkeyi yönetenleri uyarmak, bu ülkenin mülki amirlerine ve kolluk güçlerine yapması gerekenleri hatırlatmak için açlık grevi başlatmaya karar vermiştir” diye bildirdi.

Açlık grevinin, 22 Ocak Salı günü Çorlu Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak açıklama ile başlayacağı kaydedildi.

“Daiyang-SK işçileri zaten açtı ve bunun için greve çıkmıştı. Şimdi ise bütün bu haksızlıklara karşı açlık grevindeler. Kazanacakları zafer sadece onların değil tüm emeğiyle geçinenlerin ve ezilenlerin olacaktır” diyen Birleşik Metal-İş Sendikası, emekten yana olan herkesi desteğe çağırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*