Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » DHL işçilerine uluslararası dayanışma

DHL işçilerine uluslararası dayanışma

TÜMTİS’e üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan DHL işçilerine uluslararası destek büyüyor.

Dünyanın en büyük taşımacılık şirketleri arasında yer alan DHL’nin Almanya’da 200 bin üyesi bulunan Ver.di Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Andrea Kocsis ve Avrupa İşçi Konseyi’nden bir heyet işçilere destek için Türkiye’ye geldi.

DHL’nin İstanbul Esenyurt ve Kocaeli Gebze depoları önünde direnişini sürdüren işçilerle görüşerek destek mesajı veren heyet, bir de basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi DHL aktarım merkezi önünde yapılan eyleme çok sayıda sendika yöneticisi de katıldı. Eyleme 47 gündür direnişte olan İSMACO işçileri de destek verdi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 235 gündür direnişte olan işçilerin çadırına polis bu sabah yeniden saldırdı. İşçilerin çadırı iki gün önce polis tarafından yıkılmış çadır bu sabah yeniden kurmak istenmişti. TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk yapılanın anti-demokratik bir uygulama olduğunu belirterek “ne pahasına olursun bu çadırı kuracağız ve burada mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra yürüyüşe geçen TÜMTİS üyeleri DHL aktarım deposu önünde açıklama yaptı. Eylemde “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “DHL’ye sendika girecek, başka yolu yok!” “Direne direne kazanacağız!” sloganları sıklıkla atıldı.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk tarafından okunan açıklama “DHL’de 1 yılı aşkın süredir devam eden örgütlenme mücadelemiz, işverenin tüm baskı ve saldırılarına rağmen büyüyor.” diyerek başladı. 23 işçinin işten çıkarıldığını aktaran Öztürk DHL patronunun saldırıları için şunları ifade etti: “Baskı, tehdit ve işten çıkarmakla sendikalaşmayı engelleyemeyen DHL patronu bir taraftan da sendikaya üye işçileri istifa ettirmek için her tür yöntemi denedi. Sendikalaşmanın önüne geçemeyeceğini anlayan DHL patronları şimdi ise yeni oyunlara başvuruyor. Düne kadar sendikaya üye olduğu için işçi çıkaran, istifa etmesi için baskı yapan, zam rüşveti ile sendikadan vazgeçirmeye çalışan DHL işvereni şimdi de müdürleri aracılığıyla işçileri sözde sendika olan Öz Taşıma-İş’e zorla üye yapmaya çalışıyor.”

“Ama işverenin bu oyunu da tutmayacaktır.” diyen Öztürk sendika barajını geçemeyen sarı sendikaya karşı 235 günden beri direnen DHL işçileri ve sendikalarının mücadeleyi sürdüreceğini ifade etti.

Mücadelelerinin uluslararası destek ve dayanışma ile büyüdüğünü belirten Öztürk bu mücadelede 5 milyon üyeli ITF’in desteğini aldıklarını söyledi.

Öztürk açıklamayı “İşçi sınıfı ve uluslararası dayanışma kazanacaktır” sözleriyle bitirdi.

Ver.di Genel Başkan Yardımcısı Andrea Kocsis de eylemde söz alarak direnişçilerin arasında bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları ifade etti: “Dünyanın hiçbir yerinde ve Türkiye de DHL işvereninin sendika düşmanlığı yapmasına izin vermeyeceğiz. İster Türkiye’de ister Almanya’da olsun bir işveren insan haklarını ayaklar altına alıyorsa buna kesinlikle müsaade etmeyiz.” Kocsis Almanya’da TÜMTİS için asılsız iddialar atıldığını belirtip TÜMTİS’in değil asıl zorla dayatmanın DHL, özel güvenlik ve polis işbirliği ile yapıldığını söyledi. Kocsis sözlerine şöyle devam etti: “Eğer DHL yönetimi biz Alman delagasyonunun 2 saat burada durup Almanya’ya döndüğümüzde bunu unutacağımızı sanıyorsa aldanıyor. Dünyanın her yerinde sendikaları ziyaretleriyle bu işin peşini bırakmayacaklarını göstereceklerdir. DHL yönetimi bilmeliler ki TÜMTİS mücadelesine Ver.di ve uluslararası camianın desteği sonuna kadar devam edecektir.”

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Buyükucak’sa konuşmasında korsan sendika çabalarını devreye koyan Hak-İş’in tutumunu eleştirdi. Türk-İş olarak TÜMTİS’in yanında olduklarını ifade etti.

Yapılan konuşmaların adından eylem bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*