Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » DHF’den basın açıklaması

DHF’den basın açıklaması

Dersim’de Demokratik Haklar Federasyonu’na yönelik gözaltı terörü Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Yapılan açıklamada;

İstisnasız her gün işçiler, köylüler, emekçiler, sendikacılar, avukatlar, akademisyenler, öğrenciler ile halkın devrimci, demokratik örgütlü güçleri ”terör örgütü” klişesi altında gerçekleştirilen siyasi operasyonlara maruz kalmaktadır.

Ülkemiz hapishaneleri,bugün sayıları on bine yaklaşan siyasi tutsaklarla dolmuştur ve yeni hapishaneler hızla inşa edilmeye devam edilmektedir.

Bu kapsamda üç gün önce Dersim’de,DHF Dersim örgütlülüğüne yönelik olarak gerçekleştirilen düzmece terör örgütü operasyonunda DHF temsilicisi Evrim Konak ve DHF üyeleri Murat Kur, Deniz Kırbağ,Hıdır Yıldız ve Tuğçe Özgül gözaltına alınmıştır. Dersim Demokratik Haklar Derneği’nin kapısı kırılmış ve dernekte kimse yokken, arama bahanesiyle dernek talan edilmiştir.Aynı şekilde,gözaltına alınıp tutuklananlarında evleri basılıp talan edilmiştir. Sadece son bir yılda, DHF Dersim örgütlülüğü temsilcileri ve faaliyetçileri,Malatya Ağır Ceza mahkemeleri tarafından onlarca kez soruşturulmaya ve davalara konu edilmiştir. Haklarında onlarca yıla varan davalar açılmıştır.

Bilinmelidir ki bu baskı ve engellemeler mücadelemizi engellemeyecektir. Halk düşmanları vurdukça, halkın haklı mücadelesi daha da büyüyecek,kurumsallaşacak ve ilerleyecektir.

denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Basın açıklamasından sonra Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adına Mahmut Konuk bir konuşma gerçekleştirdi.Konuk yaptığı konuşmada Hopa davasını hatırlatarak “binlerle sabahtan beri Ankara adliyesi önündeyiz” dedi ve bir hafta önce ODAK dergisine yönelik yapılan operasyonu, iki gün önce ESP’lilerin davasını ve son iki yılda dörtbine yakın BDP’linin tutuklandığını hatırlatarak saldırıların bir bütün olduğunu ve bu saldırılara karşı da bir bütün olarak mücadele etmemiz gerektiğini belirtti. Son söz olarak da “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm” diyerek konuşmasını tamamladı.

Gerçekleştirilen saldırılara ilişkin Ankara dışında eşzamanlı olarak Dersim, İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya’da da protesto eylemleri gerçekleştirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*