Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Devrimci tutsaklara özgürlük

Devrimci tutsaklara özgürlük

Devrimci tutsak Cevdet Bayır ve Nihat Konak tahliye tarihlerinin gelmesine karşın keyfi bir şekilde tahliye edilmiyorlar.

Kandıra F Tipi Hapishanesi’nde bulunan Cevdat Bayır’ın 22 Ağustos’ta görülen davası sonucu tahliyesi edilmesi gerekirken keyfi bir şekilde tahliyesi engelleniyor.

Yine Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishane’de 1998 yılından beri tutuklu bulunan ve Aralık 2013’te tahliye olması beklenen Nihat Konak’ın disiplin cezası gerekçesiyle Şubat 2017’ye kadar tahliye edilmeyecek. Nihat Konak’ın cezasının uzamasına neden olan olay, hapishane idaresine hakaret gibi keyfi bir iddiadır, bundan dolayı kesilen cezaya yaptığı itiraz dilekçesi ise “kaybedilmiş”. Nihat Konak, 26 Aralık 2013’te hapishaneden çıkacakken, şimdi artık Şubat 2017’ye kadar haksız yere tutuklu kalacak.

Devrimci tutsaklara dönük tretmanın bir parçası olan disiplin cezaları uzun bir süredir keyfi bir şekilde yorumlanarak tutsakların tahliyesine engel olunuyor. Hapishanelerde her türlü baskı ve zora direnen devrimci tutsaklara dönük uygulanan bu keyfi uygulama derhal son bulmalı devrimci tutsaklar tahliye edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*