Anasayfa » BASINDAN » Devrim Şehitleri Onurumuzdur

Devrim Şehitleri Onurumuzdur

Katledişlerinin 48‘inci yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan salgın koşullarında farklı illerde anıldı.

Ankara Karşıyaka Mezarlığında Emek Partisi ve Emek Gençliği tarafından saat 12.00’de yapılan yürüyüşte konuşan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “Deniz Gezmiş Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve avukatları Halit Çelenk’i uğruna mücadele ettikleri değerleri büyüterek andıklarını” söyledi. Gürkan, “Salgın sürecinde gördük ki işçi ve emekçiler üretmezse hizmet sunmazsa hayat durur. İşte bu hayatı durduranlar, hayatı yeniden kurmaya da adaydır. Dolmabahçe’de 6. Filoyu kıble eyleyenler, 6. Filoya secde edenler bugün aynı şekilde tekellerin çıkarları için iktidarlarını sürdürmektedirler” dedi.

Karşıyaka mezarlığında gün boyu ziyaret devam etti.

Üç fidan, 6. Filo’ya bağlı Amerikan askerlerini denize döktükleri Dolmabahçe sahilinde de, denize karanfiller bırakılarak anıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisleri,  Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDP) ve Partizan üyesi gençler tarafından gerçekleştirilen anmaya HDP milletvekilleri, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu ve Murat Çepni de katıldı. 

Her yıl aynı noktada gerçekleştirilen anma, bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal mesafe önlemlerine dikkat edilerek gerçekleştirildi. Anma öncesinde çok sayıda polis ve zırhlı aracın sahilde hazır bekletildiği görüldü. 

Adana, İskenderun ve Bursa’da da farklı etkinliklerle üç fidan anıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*