Anasayfa » GÜNDEM » Devletin bize verecek hesabı var

Devletin bize verecek hesabı var

Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları 356. Kez Taksim-Galatasaray Meydanı’ndaydılar. Bu haftaki eylemde, Görümlü Taburu yakınında ve JİTEM merkezi olarak kullanılan yerdeki yapılan kazı çalışmalarında bulunan insan kemiklerine dikkat çekildi; 18 Ocak ‘96’da gözaltında kaybedilen Beyoğlu Belediyesi işçisi İsmail Şahin’in akibeti soruldu. İsmail Şahin’in eşi Kiraz Şahin, eşinin kaybedildiğinden bu yana aramalarını aktardı.

İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu’nun basın açıklamasını okuyan Zeynep Tanbay, kazılarda bulunan insan kemiklerini vurgulayarak, “Devletin bize verecek bir hesabı var. Biz devletten hesap soruyoruz. Toprak hesap soruyor. Soruyoruz ama yıllardır cevap alamıyoruz. Devlet geçmişteki vahşeti ile yüzleşmek istemiyor, gerçeklerin üstünü kapatmaya devam ediyor. Ancak toprak isyanda, topraklarımızdan insanlarımızın kemikleri, kafatasları fışkırıyor” dedi.

Roboski Katliamı’na dikkat çeken kayıp yakını Yıldız, şunları söyledi: “Oradaki annelerin, babaların, kardeşlerimizin acılarını, paylaşıyoruz. O acıların ne olduğunu en iyi biz anlarız. Bizim yüreğimiz yanarken, Başbakan kalkıp ‘talihsizlik’ dedi. Bu açıklamayı bir hakaret olarak kabul ediyoruz. Bu neyin talihsizliği? Yoksulluğun mu talihsizliği? Yüklediğin savaşın ağırlığının mı talipsizliği? Neredeyse ‘kader’ diyecekler. Tıpkı, göçüklerde ölen madenciler için dedikleri gibi. O insanlar yoksullukla boğuşurken, üzerlerine bomba yağdırıp ‘talihsizlik’ diyorsanız, size başka ne diyelim. Ne yaptığınız ayıptan utanıyorsunuz, ne de katliamlarından.”

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, cumartesi annelerinin eylemlerinin Türkiye’de bazı gerçekleri ortaya çıkardığını söyledi: “Biz burada oturduğumuz için Diyarbakır’da JİTEM’in merkezinde kazı yapıldı, işkencede öldürülenlerin kemikleri bulundu”.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*