Anasayfa » GÜNDEM » ‘Devlet tarım işçilerinin koşullarından habersiz mi?’

‘Devlet tarım işçilerinin koşullarından habersiz mi?’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Manisa’da dün 13’ü kadın 15 mevsimlik tarım işçisinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

DİSK Genel Merkezi’nde düzenlene basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden ve DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri de katıldı.

TRAFİK KAZASI DEĞİL İŞ CİNAYETİ

Toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1’i çocuk, 13’ü kadın 15 işçisinin ölümüne neden olana kazanın basit bir trafik kazası olarak gösterildiğini, ancak işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı ve tarim işçileri için “kader” haline getirilen durumun iş cinayeti olduğunu vurguladı.

‘DUYMAYAN KULAKLAR DUYSUN, GÖZLER GÖRSÜN’

15 işçinin katledilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Beko, “Hükümeti, işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının almadığından dolayı defalarca kez uyarmıştık. İşçiler bu koşullarda çalıştırılmaya devam ederse işçi ölümlerinde, 1. sırayı elden bırakmayacağız” dedi. Tarım işçilerinin çalışma sistemi olan “dayıbaşı”nın çok tehlikleli bir sistem olduğunu söyleyen Beko, “Sosyal güvencesi, sendikası, sigortası olmayan, işçi sağlığı ve iş güvenliği alınmayan işçilerin bir an önce koruma altına alınması gerekir. Artık yeter, duymayan kulaklar duysun, görmeyen gözler görsün” dedi.

Beko, 2015’in ilk 6 ayında en az 794 işçinin yaşamını yitirdiğini, bunlardan da 190’ının tarım işçisi olduğu hatırlattı ve ekledi: “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, yıllardır uyguladıkları neoliberal politikalar sonucunda tarımda yaşanan yıkımın farkında mı? Mülksüzleştirilen, yoksullaştırılan köylüler artık emeklerini satmak zorunda kalmakta, ucuz iş gücü haline gelmektedir. Köylüler üç kuruş için madenlerde ya da yollarda ölmektedir. Evinden uzakta çalışan tarım işçileri, barınma sorunlarıyla karşılaşmakta, ayrımcılığa maruz kalmakta, yollarda onar onar ölmekte ancak devlet bu gelişmeler karşısında sadece izleyici olmaktadır.”

Katliamdan bir gün önce, Arçelik LG fabrikasında direnişteki metal işçilerine yönelik gerçekleştirilen polis baskınıyla işçilerin gözaltına alınmasına da tepki gösteren Beko, “İşçiler hak aradığında, işçiler sokaklara, meydanlara çıktığında teyakkuza geçen İçişleri Bakanlığı, tarım işçilerinin yıllardır insanlık dışı koşullarda taşındığından habersiz midir?” diye sordu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK’in mevsimlik işçilerle ilgili hazırladığı acil talepleri de hatırlattı, “Bunları yapmayarak meseleyi kazaya, kadere, fıtrata bağlayanlar açıkça yeni katliamlara neden olacaktır” dedi.

ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*