Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Devlet Taksim’e saldırdı, çatışmalar sürüyor (Sürekli güncelleniyor)

Devlet Taksim’e saldırdı, çatışmalar sürüyor (Sürekli güncelleniyor)

12.37 Erdoğan konuşmasında “Gezi Parkı işgal alanı değildir” dedi. Gezi Parkından çıkılmasını buyurdu. “Samimi çevreciler”e “Başbakanınız olarak sizden rica ediyorum” dedi. Taksim civarındaki otellerin yüzde 80 boşaldığını söyledi. İstanbul’a 150 kilometre öteden su getirdiğini, Almanya’dan ağaç ithal edildiğini, gençlerin seçilme yaşının indirilmesini kendilerinin sağladığını, seçilme yaşını daha da indirebileceklerini söyledi. Parlamento dışı toplumsal muhalefetin büyük bir kitlesini oluşturan gençliği parlamentoya çekebilmek için seçme seçilme yaşının bazı Avrupa ülkelerindeki gibi 18’e indirileceği vaadinde bulunuyor. Yalakalar alkışta… Erdoğan, “Fatih de 18 yaşında padişah olmuş. Şimdiki gençler padişah olmasalar bile parlamentoda yer alabilirler” diyerek twitter’a malzeme çıkarıyor. Gençler büyüklerini dinlemeli ve kendilerini anlamalılarmış!

12.00 Recep Tayyip Erdoğan Haziran ayında yaptığı konuşmada, çok etkili olduğunu düşündüğü “halkı kömürle ısınırken doğal gaz ve kombiye kavuşturdukları” bayat edebiyatını yineliyor. Gezi Parkı direnişçilerinin ne istediklerini kendilerinin de bilmediğini söyledi. Direnişçileri kendi içlerinde bölmeyi amaçlayan abuk sabuk konuşması yalakaları tarafından alkışlanıyor! Göstericilerin üzerine kurşun sıkma, saldırma emri veren Erdoğan “Üç gencimiz hayatını kaybetti” diyor!

11.50 Gezi Parkı merdivenlerinin karşısında bulunan standları yıkmak için gelen TOMA’lar insan zincirleri oluşturarak durduruldu. Direnişçiler TOMA’ların önünde yere oturdular. Atılan yoğun gaz bombasından sonra direnişçiler tekrar zincir oluşturarak standları korumaya devam ediyorlar.

Harbiye yönünde çatışmalar sürüyor. Polis saldırılar sırasında gaz bombalarının yanı sıra plastik mermi ve bilyeler kullanıyor. Plastik mermi ile başından vurulan Halk Cepheli bir direnişçi bilincini kaybetti.

Polis SDP’lilerin girdiği Family Hotel’e girerek direnişçileri tekme tokat gözaltına aldı.

11.27 Gezi Parkından Taksim’e açılan bölüme göstericiler büyük sayılarda girmiş durumda. Ellerinde pankart ve flamalar var. Polisle karşılıklı bekleyiş sürüyor.

11.11 Alandan gelen haberlerde polisin sadece direkt kendisinin saldırmadığı, aynı zamanda İzmir’deki sopalılar gibi paramiliter izlenimi veren güçleri de kullandığı öğrenildi.

10.24 Polis “dokunmayacağını” söylediği Gezi Parkını da dağıtmak için oraya da gaz atıyor. 112/7 kask numaralı polisin doğrudan hedefleyerek gaz attığı duyuruldu. Taksim alanındaki Devrimci Proletarya pankartı da polis tarafından indirilenler arasında.

10.17 Tarlabaşı civarında göstericiler direniyor. Gezi Parkından yoğun slogan sesi geliyor.

10.08 Yanmakta olan TOMA, üç TOMA’dan su sıkılarak söndürülmeye çalışılıyor! TOMA büyük ölçüde yanmış durumda. Taksim’de heykel civarında çeşitli noktalarda polis var. Talimhane’ye doğru gaz sıkılıyor ve Tarlabaşı’nda çatışma devam ediyor. Yer yer “Çekil polis” sloganı atılıyor.taksim

10.00 Gezi Parkı’ndan polis dışarı sloganı atılıyor. Harbiye yönünde çatışmalar sürüyor. Polis su sıkıyor. Önceki çatışmada bir kişinin ağır yaralı olduğu haberi veriliyor. Direnişçiler taş ve kalkan kullanıyor. Kasklı ve gaz maskeli direnişçiler barikat arkasından, atılan gaz bombalarını geriye atıyor. Kalkanlarla TOMA’larla yaklaşıp taş atarak geri çekiliyorlar. Havai fişek kullanıyorlar. Yanmaya başlayan bir polis aracı devlet tarafından söndürülmeye çalışılıyor. Sosyal medya da kullanılarak devrimcilerin ve direnişin örgütlü gücünün yalıtılması ve kitle militanlığının söndürülmesi amaçlanıyor.

Devlet Taksim’e saldırdı. Sabah 7.30 sularında Gümüşsuyu’ndaki barikatları 06.00 civarında açmış olarak Taksim’e yönelen polis Tarlabaşı’ndan da gaz atmaya başladı. Bu, çatışmaların da başlangıcı oldu. Devlet alanda kirlilik olarak gösterilen pankartları “temizlemeye” yoğun gaz bombardımanı altında girişirken ”Sevgili Gezi Parkı dostları, polisin uyarılarına riayet edin, taş atmayı kestiğinizde, polis de müdahale etmeyecek. Gezi Parkı’ndaki etkinliklere lütfen devam edin. Gördünüz amacımızı, zarar vermek istemiyoruz” anonsu yaptı.

Polis Gezi direnişçilerine “Aranızdaki marjinalleri ayırın” anonsu yaparken, Harbiye ve Tarlabaşı’nda çatışmalar sürüyor. Devletin günlerdir direnişi kararlılıkla omuzlayan devrimci örgütler ve alanda çadır açan Kürt ulusal hareketinin Gezi’deki varlığı ile ilgili sosyal medya dahil sürdürülen “örgütler” propagandasını arkasına aldığı görülüyor. Polis telsizinden Tayyip’in “müzakereci” olarak “tayin ettiği” Hayko Bağdat’ın konuştuğu belirtiliyor.

Parkta şu anda 10 bine yakın insanın oturduğu ve buradan çıkmayacağız tutumu aldıkları belirtiliyor. Göstericilerin bir grubu Taşkışla’da. Müdahaleye karşı hazırlık yapılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*